İş Dünyası

QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı “Deneyimler”ini Kaleme Aldı

QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras iş hayatı ile ilgili deneyimlerini bir kitapta topladı.

QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras’ın 37 yıllık bankacılık, 6 yıllık akademisyenlik ve çocukluğu ile eğitimi içinde şekillenen büyüme hikayesinden öğrendiği yaşam, kariyer ve liderlik ilkelerini bir mentor gibi yazıya döktüğü “Deneyimler” isimli kitabı raflarda yerini aldı.

İş hayatına öğretim görevlisi olarak başladıktan sonra bir tesadüf sonucu banka yöneticisi olan Ömer Aras’ın ilgi çekici ve ilham verici hikayesi öğrencilere, öğretim üyelerine, uzmanlara ve yöneticilere yol gösterici derslerle dolu.

Hüsnü Özyeğin ile birlikte, güçlü bir kadro kurarak, kısa zamanda Türkiye ve Dünyadan birçok bankanın örnek aldığı bir model yaratan Aras, kariyer ve biyografilerini emekli olduktan sonra yazan birçok ismin aksine, Ömer Aras, öğretilerini görevinin başındayken paylaşıyor. ”Deneyimler”i QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak kaleme alan Ömer Aras’ın; hayatındaki önemli virajlar, alınması gereken zor kararlar, krizlerin yönetimindeki sırları, hataları ve uzun yılların tecrübeleri ile edindiği öğretilerini topladığı kitap, hayat yolculuğunda çok önemli bilgileri rehber niteliğinde okuyucuya aktarıyor.

Kitap, deneyimlere dayalı üniversitede öğretilmeyen ilkeleri aktardığı için özellikle gençler için çok değerli.

Profesyonel kariyer yolculuğunda bir rehber

İş İnsanı Tuncay Özilhan’ın “Başarının temelinde yatan denge oyununun sırları bu kitapta.” şeklinde tarif ettiği kitap, özellikle gençlere yol göstermek için eşsiz bir rehber niteliğinde. Kitapta  ‘Aile’, ‘Eğitim’, ‘İş Hayatı’, ‘Başarılar’, ‘Hatalar’, ‘Krizler’ ve tüm bu yaşanmışlıklardan çıkarılan ‘İlkeler’ ile bir arada ele alınıyor.

Ömer Aras, eğitim yılları, aile yapısı ve değerleri, 37 yıllık bankacılık hayatını özetlerken anlattıkları ile bir anlamda Türk iş dünyasını ve sosyokültürel yaşamdaki değişimleri yakın tarih izlenimleri ile de okuyucuyu yakalıyor.  Aras’ın tecrübeleri ve aldığı notlarla Türkiye’nin finansal krizleri, serbest piyasa ekonomisinin gelişimi, dünya ve ülkemizdeki dijitalleşme dönemine giriş, insan kaynağındaki değişim, bankacılık ve iş hayatında değişen kural ve yeniden kurulan oyunları ekseninde bir anlamda son 45 yıldaki iş dünyasını gözler önüne seriyor.

QNB Finansbank’ın üç farklı grup altında süren 35 yıllık yolculuğunda patronlar hep değişse de Aras hep bankanın lideri olarak süreci yöneten kişi olmuş.

Elbette bu sürecin anlatıldığı kitapta en önemli payı bankacılık alıyor. Yatağının altında bir çantada saklanan sermaye ile kurulan bir bankanın 35 yıl sonra Türkiye’nin en büyük özel bankaları arasına yükselişi ve bu başarının mimarının öyküsü tüm okuyucular için önemli, eğitici notları içinde barındırıyor. İş insanı Hüsnü Özyeğin ile yeni bir banka kurmak üzere harekete geçen Aras’a annesinin verdiği, “Oğlum banka kurulmaz, bankada çalışılır” öğüdüne rağmen çıkılan heyecan dolu yolculuk da Aras’ın kitabında yer alan doğru karar alma yetkinliğinin bir özeti.

Başarının sırrı ilkeler

Özellikle kariyer yolculuğundaki herkesin içinde kendi iş hayatından parçalar bulacağı kitapta Ömer Aras’ın ilkeleri arasında en çarpıcı yazılar; “Kendinden iyisini işe al”, “Patron Nasıl Yönetilir?”, “Bilmiyorum Diyebilmek”, “İyi Niyet Şans Getirir” başlıkları altında yer alıyor. Pandemi döneminde “Şefkatli Yönetim” ile yeni bir öğreti daha kazandığını anlatan Aras’ın bu kitabı, doğru kararların nasıl alınacağının da iyi bir örneği. Aras kitabını ise tüm hayatında edindiği deneyimler ile Hayatın Beşli Dengesi’ni açıklayarak bitiriyor: “Aile”, “İş”, “Sağlık”, “Sosyal Yaşam”, “Topluma Katkı”.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu