Starbucks 400 Şubesini Kapatıyor

Hem virüs dolayısıyla hem de Amerika’daki protestolar sonrasında satışları azalan Starbucks, ABD ve Kanada’daki 400 şubesini kapatıp yerlerine al-götür hizmet verilen yeni şubeler açmayı planlıyor.

Koronavirüs pandemisi sürecinde birçok şirket kendini ekonomik mücadelenin içerisinde buldu. Pandemi öncesi satışları yüksek olan ve sürekli farklı lokasyonlarda mağaza açan Starbucks da bu durumdan oldukça etkilendi. Pandemi ile mücadele sırasında ise Amerika’daki protestoların da eklendiği buhran sonra şirket şubelerini bir kısmını kapata kararı aldı.

Dünya genelinde 30 bini aşkın şubesi bulunan ve salgın döneminde kapalı kaldığı için gelirleri keskin biçimde gerileyen şirket, 18 ay içerisinde kapatacağı 400 şubesinin yerine yeni kafe modeliyle 300 şube açacak.Ayrıca şirketin yeni açılan şubelerinden yaklaşık 50’sinin de yalnızca arabaya servis ve elden teslim şeklinde hizmet vereceği söylendi.

Yaşanan Durumlardan 2,2 Milyar Dolar Kaybedilecek

Bir Starbucks sözcüsü, “Zaten gelecekteki şubelerin nasıl olacağı üzerine düşünüyorduk, salgın aslında planlarımızı hızlandırmamızı sağladı” dedi. Şirket, böylece şubelerde insan yoğunluğunu da sınırlandırmayı planlıyor.

Starbucks CEO’su Kevin Johnson yaptığı basın açıklamasında, bu mağazaların üniversite kampüsleri ya da alışveriş merkezlerindeki gibi “yüksek sosyal toplanma yerlerinde” olacağını söyledi.Salgın nedeniyle yapılan kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra tüm şubelerin açılmasına rağmen yaklaşık 2,2 milyar dolar kaybedeceğini belirten şirket, bu sayede krizden en az zararla çıkmayı hedefliyor.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu