İş Dünyası

Turizm Sektöründe 197 Milyon Kişi İşsiz Kalabilir

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'ne göre sektörde dünya çapında 197 milyon turizm çalışanının işsiz kalması bekleniyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemi ekonomiyi derinden sarstı. En çok etkilenen sektörlerin başında da turizm sektörü geldi. Son aylarda ise kapanan sınırların tekrar açılmasıyla birlikte turizm sektörü biraz da olsa hareketlenmeye başladı. Ancak hareketlenmelerin en az olduğu ve işlerin yolunda olmadığı bir Avrupa kıtasıyla karşı karşıya kalındı. Dünya’nın her yıl en çok ziyaret edilen kıtası olan Avrupa, pandemiden en çok etkilenen kıtaların başında gelmesi sebebiyle turizm olarak oldukça kötü durumda.

Dünyanın en büyük tur operatörü olan TUI’nın verilerine göre; haziran ile ağustos ayının başı arasındaki sürede yapılan rezervasyonların, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 81 oranında bir azalma söz konusu. Şirket, bu yaz için oluşturduğu tatil programlarının sadece yüzde 16’sını satabildiğini açıkladı.

2020’nin İkinci Çeyreğine Baktığımızda Zarar 1,1 Milyar Euro

2,5 Trilyon Dolarlık Sektörde, Kendine Pay Arayışında!Turizm ...

Merkezi Almanya’da bulunan TUI , 70 bin kişiye istihdam sağlarken birçok yolcu gemisi, beş havalimanı ve 400 otel işleten büyük bir şirket. Oranlara baktığımızda bu kadar düşük oranlara sahip olunması turizm açısından oldukça kötü bir manzara.  TUI’den yapılan açıklamada yılın ikinci çeyreğinde 1,1 milyar euro işletme zararı oluşmuş. Önümüzdeki kış tatili için yapılan rezervasyonlar da geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 azalmış durumda.

Bu gelişmeler sonrası TUI, bir sonraki yaz için kapasitesini beşte bir oranında düşürme kararı almış. Uzmanlara göre ise TUI ve bu konudan zarar gören birçok şirket için işlerin 2022’den önce normal seviyesine dönmesini beklemiyor. Yaşanan belirsizlik nedeniyle 2020 yılıyla ilgili mali bir tahmin de yapılamıyor. Ekonomistlere göre tüm bunlara baktığımızda, turizm sektöründe çalışan ve özellikle Avrupa kıtası içerisinde olan 197 milyon kişinin bu gidişatın devam etmesi halinde işsiz kalacak olması.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu