İş Dünyasıİnsan Kaynakları

Unilever Binlerce Kişiyi İşten Çıkararak Şirketi Üretkenleştirecek

Yeni bir dönüşüm içinde olan Unilever dünya çapında 7500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmasının ardından hisseleri yüzde 4 oranında yükseldi.

İşten çıkarmalar şirketler için her zaman zor ve meşakkatli olmuştur. Ancak pandemi ve yapay zeka devrimi sonrası işten çıkarmalar olumlu bir haber olarak yansımaya başladı. Teknoloji firmalarının binlerce kişiyi işten çıkarması ile birlikte başlayan dalga uluslararası şirketlere sıçradı. Unilever, dünya çapında bir dönüşüme hazırlanıyor. Şirketi daha yalın ve üretken hale getirmek isteyen yöneticiler kapsamlı bir dönüşüm planlıyor. Yeni dönüşüm gereği 7500 çalışanın işine son vereceğini duyuran firma, işlerine son verilenlerin büyük bir kısmının beyaz yaka olacağını açıkladı. Dünya çapında 128 bin çalışanı bulunan Unilever için bu sayı çalışanların yüzde 6’sına karşılık geliyor. Bu işten çıkarma hamlesi ile firma yılda yaklaşık bir milyar dolar tasarruf sağlamayı amaçlıyor.

Şirket yöneticileri dönüşümün bir parçası olarak teknolojiye daha çok odaklanacaklarını, daha çevik hareket edeceklerini, onay mekanizmalarını basitleştirerek üretken ve verimli bir yapıya bürüneceklerini ifade ediyor. Bu plan piyasalarda olum bir etki yaratması daha çok insanın bu plana güvendiği anlamına geliyor. Firma işten çıkarmaları açıkladığında hisseler yüzde 4 oranında yükseldi.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu