İş Dünyası

Yeteneği Fark Edilmeden Önce Kovulan Aşırı Başarılı 3 Kişi

Başarı hikayeleri herkese ilham olan ama bir zamanlar başarısız diye kovulmuş büyük yetenekler.

Yöneticilere göre başarı bir sistemi vardır. Bu sisteme uymayana çalışanlar başarısız olarak görünür. Ancak klasik yolları takip etmek yerine kendi yolunu çizerek sektörü domine edecek başarılara ulaşan çalışanlar var. Üstelik kovulmalarına rağmen seçtikleri yolda ısrar ederek bu başarıya ulaştılar.

Ancak yetenek yönetimindeki bazı hatalar, böyle yeteneklerin fark edilmeden şirketten kopmasına neden oldu. Bu da bize gösterdi ki şirketler en iyi yetenekleri toplamayı isterken diğer yandan yetenek havuzunu yönetme kabiliyetinden yoksunsa büyük yetenekleri elinden kaçırabilir. İşte başarı hikayeleri herkese ilham olan ama bir zamanlar başarısız diye kovulmuş büyük yetenekler.

Lee Iacocca: Otomativ Sektörünün Efsanesi

Lee Iaccoca Ford Motor Company’nin başında Ford Mustang modeli gibi büyük başarılara imza atsa da, Ford Pinto modelinin başarısızlığının ardından kakovulmuştur. Iaccoca, kısa bir süre sonra sürekli olarak zarar eden Chrysler’in başına geçer. Ford’ta çalışırken kabul ettiremediği Dodge Caravan ve Plymouth Voyager gibi modellerle Chrysler’e büyük başarılar kazandırır.

Lee Iacocca kimdir e1613049850704

Anna Wintour: Modaya Yön Veren Kadın

Moda dünyasının amiral gemisi olan Vogue’un baş editörü Anna Wintour, moda dünyasının kraliçesi. Zamanında Harper’s Bazaar dergisinde junior editör olarak çalışırken yönetici tarafından kovulur. İşten çıkarılmasının sebebi ise moda çekimlerindeki tarzının beğenilmemesidir. Stilinden asla vazgeçmeyen Anna Wintour bugün moda dünyasının en güçlü ismi. Markalar onun incelemesini almak için koleksiyon tarihlerini değiştiriyor. Kısacası modaya yön veriyor. Wintour, ayrıca başarı tavsiyesi isteyen moda öğrencilerine “kovulmayı hepinize tavsiye ederim” diyor.

annawintour

Oprah Winfrey: Televizyonun büyük starı

Oprah Winfrey, Baltimore’da WJZ-TV’deki akşam haberleri muhabirliğinden, haberleştirdiği hikayelere çok duygusal yaklaştığı gerekçesiyle işinden atıldı

Yapımcısı ona televizyon haberleri için uygun olmadığını belirtti. Teselli olarak “People Are Talking” isimli gündüz programında bir rol önerdi. Program çok popüler oldu, ve Winfrey sekiz yıl boyunca programa devam etti.

Sonunda Winfrey, 25 sezon devam eden “The Oprah Winfrey Show”un sunuculuğunu yaparak görülmemiş bir başarıya imza attı. Şu anda 3 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu biliniyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu