Çalışanlarına Sınırsız Yıllık İzin Veren Şirketler

Hiçbir sınırlama ve şart koşmadan çalışanlarına istedikleri kadar yıllık izin veren firmalar.

Çalışma hayatında esneklik kavramı son yıllarda farklı iş modelleriyle birlikte daha da popüler oldu. Özellikle teknolojik imkanların gelişimi ile birçok şirket çalışanlarına ofis dışından çalışabilme, farklı saatlerde iş yerine gelip gitme özgürlüğü gibi farklı esneklikler sunuyor. Şirketler nezdinde esnek çalışma, fayda maliyet olarak hala soru işaretleri barındırsa da, yapılan araştırmalar çalışma esnekliğinin çalışan motivasyonu ile birlikte verimlilikleri arttırdığını gösteriyor.

İşveren markasına katkı sağlıyor

Avustralya merkezli inovasyon firması Inventium, üç yıl önce çalışanlarına “yıllık sınırsız izin hakkı” vereceğini duyurduğunda yer yerinden oynamıştı. Öyle ki çalışanlara verilen bu imkan ile artık çalışma sistematiği bambaşka bir boyuta geçecekti. Birçok işveren bu konuya sıcak bakmasa da, yetenek savaşlarında öne geçmek isteyen şirketler İnventium’un izinden gitti ve çalışanlarına sınırsız yıllık izin hakkı vermeye başladı. Zira sınırsız izin kavramı şirketlerin işveren markalarına olağan üstü katkı sağladı. Özellikle yazılım alanında taşlar yerinden oynadı. Çalışanların ihtiyaç duyduklarında tatile çıkabilmelerini sağlayan bu sistemde şirketlerin ayrıca çalışanların yıllık izin bakiyelerini tutmasına da gerek kalmıyor.

Dünyaca ünlü yayın platformu Netflix de çalışanlarına sınırsız izin hakkı tanıyan firmalardan biri. Çalışanların kendilerine ve sevdiklerine kaliteli zaman ayırabilmesini olmazsa olmaz olarak gören şirket, kariyer sitesinde izin politikası şöyle tanımlıyor “git ve tatil yap!“.

İşte çalışanlarına sınırsız yıllık izin veren şirketler.

Hubspot

Dropbox

GitHub

Glassdoor

Grant Thornton

KeepTruckin

Kronos

Workday

Netflix

Ülkelere Göre Yıllık İzin Süreleri

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı