İşveren Markası

Linkedin’de Kurumsal Hesap Açmanın İnce Ayarları

Linkedin'de şirket sayfası nasıl açılır?

Artık insanlar görsel ve video içeriklerini de tıpkı facebook gibi linkedin üzerinden paylaşmayı tercih etmeye başladı. Geçenlerde okuduğum bir habere göre Linkedin, içerik paylaşımı konusunda İngiltere’de Facebook’u bile sollamış deniyor. Peki Linkedin kullanımını cazip kılan neden nedir? Söyleyeyim; Çünkü (şimdilik) içeride daha kaliteli ve filtre edilmiş bir kitle bulunuyor. Ayrıca trol diye tabir edilen aslında olmayan kişilerin varlığının oldukça düşük seviyelerde olması da bir başka güzel etken. Yani gerçek kişiler gerçek şirketler. İçerideki kitlenin filtrelenmesinde en büyük rol linkedinde kişisel ve kurumsal profil açmanın gerek maddi gerek bürokratik zorlukları.

Kurumsal hesap açmanın zorlukları

Linkedin’i insan kaynakları alanında şimdilik daha çok işveren markası çalışmaları uygulayan şirketler kullanmayı tercih etse de uzun vadede ufak ve orta ölçekli firmaların da etkin olarak kullanacağı ön görülüyor.

Kurumsal Linkedin Sayfası nasıl açılır? Linkedin İnsan Kaynakları sayfanız nasıl olmalı?

Linkedin’de kurumsal hesap açmak için öncelikle faal bir Linkedin kişisel hesabınızın olması gerekli. Sonrasında kurumsal sayfasını açacağınız şirketin kurumsal mail adresine sahip olma zorunluluğunuz var. Yani herhangi bir gmail adresiyle şirket hesabına onay verilmiyor. Bu doğrultuda şirket sayfanızı açıp yönetebiliyorsunuz. Şirket sayfanızı açtığınızda sayfanızın takipçilerini arttırmak için reklam satın almanız gerekiyor. Maalesef şuan için reklam ücretleri oldukça pahalı. Şirket sayfasına yönlendirilecek her tıklamanın size ortalama maliyeti 8-10 TL arasında. Bu tutar diğer sosyal paylaşım sitelerindeki fiyatın neredeyse 15 katı. Üstelik vereceğiniz reklamların onaylanma süreleri de kimi zaman 15 günü geçebiliyor. Bu kısmı bypass etmek için genel eğilim; şirket sayfasını kişisel bir profilmiş gibi açıp ilgili kişileri sosyal ağınıza eklemek. Yani sistem sizi aslında bireysel bir kullanıcı gibi görüyor AD: şirket ünvanınız SOYAD: şirketinizin uzantısı gibi düşünebilirsiniz. Böylelikle reklam vermeden Linkedin’de var olabiliyorsunuz. Öte yandan bireysel hesabınıza Sizi Linkedin’de Profesyonel Ağı’ma Eklemek İstiyorum talebi ile gelen kişilere olumlu olarak döndüğünüzde iletişim bilgilerinizi de o kişi veya kuruma açmış olduğunuzu unutmamak gerekir. Her ne kadar 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60’ıncı maddesinde yeni uygulama ile onaysız mailing ve sms paylaşımı yasaklanmış olsa da sonuçta o kurumların veritabanı excelinde size ayrılan satıra girmiş oluyorsunuz.

Linkedin’i İnsan Kaynakları alanında kullanmaya gelince; Linkedin’in geniş kullanımlı bireysel hesap fiyatları da şimdilik yüksek. Öyleki Talent Basic Recruiter Lite Recruiter Kurumsal olarak 3 farklı pakette sunulan bu kullanıcı paketleri 35 Euro ile 575 Euro aylık fiyat aralığında. Yani bir işe alımcı için ortalama seçilecek üyelik pakedinin aylık ücreti 200 TL civarında olacak. En yüksek paket olan Recruiter Kurumsal ise yıllık 12.000 TL ödeyerek tüm Linkedin camiasına hakim olabiliyorsunuz. Bu bir nevi kariyer portallarının full veritabanı paketli olan seçeneği gibi.

Herşeye rağmen yazının başında da belirttiğim gibi Linkedin profesyonel olarak iş hayatında bulunan kişi ve kurumların bulunması gereken önemli bir saha.

Sevgiyle Kalın.

Ece Pınar Süren

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu