İK Blog

Başarılarıyla Ünlü 5 İsimden Sıra Dışı Kariyer Tavsiyeleri

Başarılarıyla dünyaya ün salmış 5 önemli yöneticinin alışılagelmemiş kariyer tavsiyelerini sizin için derledik.

Herkes iyi bir kariyere sahip olmak ve hak ettiği yerlerde olmak ister. Ancak bu hedeflere sahip olabilmek için sadece çok çalışmak veya zeki olmak yeterli olmayabilir. İyi bir kariyer ve başarı için “Tutkunu takip et, Asla vazgeçme, ” Yaptığın işe %110’unu ver, “kendine güven, bunu başarabilirsin” gibi klişeler sizi kesmiyorsa dünyanın en başarılı isimlerinin kariyer tavsiyelerine kulak verin.

Nasıl başarılı olacağınızı bilmenin en iyi yolu başarılı insanların tavsiyelerine odaklanmaktır. İşte dünyanın en başarılı isimlerinden alışılmadık kariyer tavsiyeleri!

1) Sheryl Sandberg

“Doğru yol diye bir şey yoktur, nereye gideceğinize siz karar verin.”

5tiu1n
Facebook COO’su Sheryl Sandberg, gençlere somut bir 18 aylık planın yerine, uzun vadeli ve soyut bir hayal kurmalarını öneriyor. “Uzun vadeli planlar büyük hayaller kurmanızı sağlarken, kısa vadeli planlar size kendinizi zorlamaya ve önünüzdeki bir buçuk yıl içinde nasıl daha iyi olmasını istediğinizi düşünmeye zorlar.” diyerek de bu tavsiyesini destekliyor.

“Kendinize ne yapmaktan korktuğunuzu sorun ve bunu nasıl yapacağınızı düşünün. Muhtemelen yapmanız gereken şey tam da budur.”

2) Warren Buffett

“Tevazuyu ve kendinizi kontrol etmeyi elden bırakmayın.”

lj1hj2
Dünyaca ünlü yatırımcı ve iş adamı Warren Buffett insanlara tevazuyu ve kendilerini kontrol etmeyi elden bırakmamalarını tavsiye ediyor. Berkshire Hathaway başkanı ve CEO’su Warren Buffett, Yahoo ile yaptığı bir röportajında, şimdiye kadar aldığı en iyi tavsiyenin Berkshire Hathaway yönetim kurulu üyesi Thomas Murphy’den geldiğini söyledi. Murphy kendisine şöyle söylemişti:

“Unutma Warren, bir adamı bugün kovarsan ve kaybedersen – yarın vazgeçemezsin, bu yüzden bugün çenemizi kapalı tutmayı öğrenmeli ve yarın da aynı şekilde hissedecek miyiz bakmalıyız.”

3) Bill Gates

“Sadeliğe önem verin.”

eiu4r7
CNBC’nin  yaptığı bir röportajda, Microsoft kurucusu  Bill Gates, Warren Buffett’in işleri basit tutma yeteneğine hayran kaldı ve şöyle dedi:

“Buffet’ın takvimine bakarsanız oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Bir işin cazip olduğunu düşündüğünde onun hakkında konuşur, birkaç temel sayı ve gerçekler hakkında bilgi sahibi olur ve [eğer] çok karmaşık gelmezse o zaman yatırım yapmayı seçebilir. Bir modeli olan, gerçekten tahmine dayanan ve uzun süre boyunca çalışmaya devam edecek bir işi seçer. Böylece önemli şeyleri kaçırma ihtimali azalır. Sadece temel yetenekler ile düşünmek ve gerçekten önemli olan şeyler üzerinde çalışmak – bunu yapabilmesi o kadar şaşırtıcı ki, özel bir dahilik şekli.”

4) Eric Schmidt

“Daha fazla şey için evet deyin.”

0nuosc
Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt’in “Aldığım En İyi Tavsiye” adlı kitapta şu tavsiyeyi verdiğini görüyoruz:

“Daha fazla şeye evet demek için bir yol bulun: Yeni bir ülkeye davetiye için evet, yeni arkadaşlarla tanışmak için evet, yeni şeyler öğrenmek için evet mesela. Evet, ilk işinizi, bir sonraki işinizi ve eşinizi nasıl elde ettiğinizi düşünün ve hatta çocuklarınızı… Her şeyin yolu daha fazla evetten geçiyor.”

5) Brian Chesky

“Kendi hayatınızı yaşayın.”

8z59cp
Airbnb’nin Kurucu Ortağı Brian Chesky, New York Times’tan Adam Bryant’la yaptığı röportajda, gençlere ebeveynlerin hayatlarını yaşamaması gerektiğini söyledi.
Bryant şunları söyledi:

“Onlar hayatınızdaki en önemli kişilerdir ancak ailenizin kariyer tavsiyelerini asla ciddiye almamalısınız. Dünyadaki baskılar için anne babayı vekil olarak kullanmamalısınız. Bunun büyük bir başarısızlık olacağını varsayıyorum. Ailenize önem verin fakat kendi hayatınız ve hayalleriniz olduğunu bilin.”

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu