Çalışanları Motive Etmenin 9 yolu

Ekibinizi motive etmenin basit çözümlerini derledik.

İş yerinde verim sağlayabilmenin temel faktörlerinden biri, çalışanın motivasyonudur. Yüksek motivasyon sayesinde çalışanlar, işlerini en iyi şekilde sonuçlandırmayı amaçlar. Motivasyonu yüksek çalışanlar müşteri memnuniyetini sağlar, iş verimliliğini yükseltir.

Çalışanların motivasyonunu sağlamak büyük ölçüde yöneticiye düşer. Eğer bir ekip yönetiyorsanız sizin de başarınız, motivasyonu yüksek bir ekibin kazanacağı başarılardan geçer. Ekibiniz içerisinde motivasyonu artıracak ip uçlarını sizin için derledik.

Çalışan motivasyonu nasıl artırılır? Çalışanların motivasyonunu artırmak için yapılması gereken işlemler nelerdir?

 

İşte Çalışanları Motive Etmenin En İyi 9 Yolu;

 

 

Çalışanlarınızın başarısını tebrik edin.

Çalışanlarınız, elde ettiği başarılar sonucunda takdir edilmek ister. Yaptığı başarıların görüldüğünü ve önemsendiğini hisseden çalışanın motivasyonu katlanacak, daha iyi işler çıkarmak için çabalayacaktır. Ne gibi takdir ve ödüllendirme yöntemlerini uygulayacağınızdan emin değilseniz; Para Dışında 5 Alternatif Takdir ve Ödüllendirme Yöntemi başlıklı içeriğimizden fikir edinebilirsiniz.

İş ile ilgili şikayetlerine çözüm bulmaya çalışın.

Yönetici konumundayken genelde iş yapış biçimiyle ilgili prosedürsel sorunlardan yada iletişim problemlerinden haberdar olmayabilirsiniz. Çalışanlarınızı dinleyerek şikayetlerini değerlendirmeye, işin işleyişi ile ilgili olabilecek bürokratik sorunları çözmeye çalışın. Gerekli kişilerle irtibat kurun. Sorunların çözümü sizi aşıyorsa en azından bunun için uğraştığınızı ve sorunu sahiplendiğinizi hissettirin. Böylece çalışanlarınız, önemsendiğini ve saygı duyulduğunu anlayacaktır.

 

Whatsapp gruplarında eğlenceli şeyler paylaşın.

Artık hemen her şirkette ekipler arası iş takibi whatsapp gruplarından yapılıyor. Grup ciddiyetini bozmadan grupta eğlenceli içerikler paylaşabilirsiniz. Zaman zaman çok stresli konulara karşı tepkilerinizi komik giflerle verebilirsiniz. Gülmek her insanın motivasyonunu artırır.

 

Yıl içerisinde kutlanan özel günleri hatırlayın.

Arkadaşlık günü, mutluluk günü, perakendeciler günü, dünya sarılma günü gibi tüm dünyada kutlanan özel günleri işin içine katın. Örneğin finans sektöründeyseniz dünya bankacılar gününü kutlayarak güne başlayabilirsiniz.

Türkiye’de kutlanan tüm özel günler listesine buradan göz atabilirsiniz.

 

Grup çalışmalarını özendirin.

Çalışanların iş arkadaşlarıyla birlikte yapabilecekleri ekip faaliyetleri yaratın. Tüm ekibi aynı anda motive etmek için bireysel hedeflere grup hedefleri ekleyin. Grup çalışması sayesinde yapılan fikir alışverişleri, dayanışma ruhu çalışanlarınızın motivasyonu konusunda olumlu etki sağlayacaktır.

 

Aktiviteler düzenleyin.

Unutmayın her şey iş demek değil. Çalışanlarınızla ilişkileriniz yalnızca iş ile sınırlı kalmasın. Bazı hafta sonları çalışanlarınızı – ve hatta sizi de – bir araya getirecek etkinlikler sayesinde, işine daha sıkı sarılan çalışanlarla ve daha enerjik bir çalışma ortamıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin eşlerle birlikte bir yürüyüş turu yada erkek çalışanlarla düzenli halı saha maçları organize edebilirsiniz.

 

Aileleriyle vakit geçirmesine olanak tanıyın.

Özellikle işte verim sağlamak istiyorsanız, çalışanınızın sosyal hayatını da önemsemeniz gerekir. Her çalışanın -siz de dahil- kendine özel bir zamana ihtiyacı vardır. Çalışanlarınızdan taleplerinizi çalışanlara mesai saatleri içerisinde iletmeye gayret edin. Gerekirse gün içerisinde kendisine veya ailesine anlık gelişen olaylarla ilgili zaman verebileceğinizi hissettirin.

 

İş ile ilgili önerilerini dikkate alın.

Her çalışan, fikirlerinin dikkate alınmasını ister. Ekibinizi yeni fikirler üretme konusunda yüreklendirin. Verilerin fikirleri dinleyerek değerlendirmeye çalışın ve düşüncelerin önemsendiğini hissettirin. Çalışanın verdiği fikirler pek parlak olmasa da öneri veren çalışanın fikir geliştirme konusundaki çabasını başkaları önünde taktir edin.

 

Çalışanlarınızın önemli günlerini hatırlayın.

Özel gün deyince akla hep doğum günü gelir ama insanların hayatlarında başka özel günler de vardır. Tutulan takımın derbi maçı günü, çocuklarının mezuniyeti, işe giriş yıl dönümü, bir önceki yıl kazanılan başarının yıl dönümü vb. hatırlanınca kişinin kendini özel hissettiği günlerde çalışanlarınıza değer verdiğinizi hissettirin. Çok küçük de olsa ufak bir hediye yada kişiye özel bir mesaj bile iş görecektir.

 

İLGİLİ HABERLER

İş Yerinde İzletilecek En İyi 10 Motivasyon Filmi

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu