İK Blog

Çalışma Koşullarının En Zor Olduğu Ülkeler

İşte çalışmak için zor şartlar gerektiren 20 yer...

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de çalışanların %53’ü çalıştıkları işten memnun değil. Büyük şehirlerde yaşayan çalışanların en büyük şikayetlerinin başında trafik ve ulaşım problemi geliyor. Daha işyerinin kapısından içeri girmeden dışarıda yaşadığınız birçok sorun sizi iş hayatından soğutmaya yetiyor.

Türkiye’de çalışma yeri dışındaki en büyük sorun metrobüs serüveni ve trafik çilesi olurken dünyanın başka başka bölgelerinde iş profesyonelleri hangi sorunlarla karşı karşıya kalıyor? Yaşanması zor olan bazı bölgelerde çok uluslu şirketler, yöneticilik pozisyonlarını kabul etmeleri için yöneticilere ekstra yaşam prim dahi teklif ediyorlar.

Kanada, Amerika ve Batı Avrupa dışında; hastalık, kirlilik seviyeleri, politik şiddet, hizmet ve servislerin bulunulabilirliği gibi kriterler doğrultusunda belirlenen 20 şehir, yaşam ve çalışma koşulları en zor yerler olarak kabul edildi. Koşulları açık bir biçimde zorlu olan bazı şehirler dışında; Afrika, Güneydoğu Asya, Çin, Hindistan, Orta Doğu ve Orta Asya gibi yerlerde bulunan şehirler listede bulunuyor.

Listede en kötü olarak belirlenen yer Nijerya olurken, en fazla şehri bulunan ülke ise Çin oldu.

Çalışma Şartları En Zor Ülkeler

1. Lagos, Nijerya

 

nijerya lagos

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problemler: Altyapı Sistemi, Suç

Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri Tıbbi İmkanlar, Ürün ve Servislerin Bulunabilirliği

Diğer Problemler: İklim, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre, Kültür & Eğlence

ORC’ye göre; Lagos’un, “tarikatların sebep olduğu bir şiddet olayına yakalanma riski” ile birlikte şehirdeki suç oranları, aşırı derecede zayıf bir altyapı sistemi, yetersiz konut sayısı, sağlıksal ve tıbbi önlem yetersizliği, Lagos’u en kötü yer yapan sebeplerdir.

 

2. Jakarta, Endonezya

 

jakarta endonezya

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre, Suç

Küresel durgunluk dönemiyle, gelişmekte olan diğer ülkelerden daha iyi başa çıkmasına rağmen ve hatta ORC, Endonezya başkentinin “cezp edici bir yer” olabilme ihtimalini açıklasada, yabancılar için oraya taşınmanın pek de sağlıklı olmayabileceğini düşünüyor. Üçüncü dünya şehirlerinde yaşanan ‘hastalık riski, aşırı kirlilik’ gibi pek çok probleme rağmen, Endonezya’yı kötü yapan şey, ülkede bulunan teröristler tarafından yabancılara birkaç büyük çaplı saldırıda bulunulması.

 

3. Riyadh, Suudi Arabistan

 

suudi arabistan

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problemler: Politik Şiddet & Baskı, Politik ve Sosyal Çevre

Büyük Problem: Kültür & Eğlence Tesisleri

Diğer Problemler: Mesken Sorunu, İklim, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, İletişim

Suudi Arabistan’ın başkentinde, özellikle yabancı kadınlar için yaşamak zor iken ORC’de, “Terörist saldırıları, sürekli mevcut olan bir tehlikedir. Giysi, hareket, tavır, yemek, alkol, seyehat ve iletişim konusunda uygulanan geniş yelpazeli kısıtlamalar, orada yaşayan yabancıların yaşamını sınırlandırır.” diyerek ülkedeki katı ahlaki ve dini kuralları ihlal etmenin çok tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

 

4. Almaty, Kazakistan

 

almaty kazakistan

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık

Diğer Problemler: Mesken Sorunu, İklim, Eğitim Tesisleri, Altyapı Sistemi, İletişim, Kültür ve Eğlence

Kazakistan’ın başkenti olan Almaty’nın diğer şehirlerden uzak oluşu, dışarıdan gelenler için bu şehirle ilgili en büyük zorluktur. Diğer önemli zorluklar; kirlilik, hastalık tehdidi ve yetersiz tıbbi imkânlardır. “Yetersiz konut, standardın altında özelliklere sahip evler, suç ve iletişimle ilgili zorluklar da diğer zorluklardır” diyor ORC.

 

5. Mumbai, Hindistan

 

mumbai hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Altyapı Sistemi, Politik Şiddet & Baskı

Diğer Problemler: İklim, Tıbbi İmkanlar

Hindistan’ın mali sermayesini oluşturan şeylere, ülkenin en iyi mimarisi, restoranları ve müzeleri de dahildir. Aynı zamanda ülkede büyük oranda gecekondu, trafik sıkışıklığı ve güvenlik problemleri bulunmaktadır. ORC “Bu kozmopolit şehrin telaşlı hareketliliği ve güzel ambiyansı bazı kişilere enerji veriyor olabilir. Ama çoğunluk, bu kalabalık ve kaotik şartlardan, zayıf sağlık önlemlerinden ve şiddetten bunalmış durumdadır.” diyor.

 

6. Yeni Delhi, Hindistan

 

hindistan yeni delhi

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem: Kirlilik

Büyük Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Altyapı Sistemi

Diğer Problem: İklim

Hindistan Hükumeti, şehirde düzenlenecek olan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’ndan önce her ne kadar altyapı sistemini yenilemek için büyük bir kampanya düzenlemiş de olsa; ORC, zayıf altyapı sisteminin ve sıcak iklimin hala şehrin bir parçası olduğunu belirtiyor.

 

7. Nairobi, Kenya

 

nairobi kenya

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem: Suç

Büyük Problem: Altyapı Sistemi

Diğer Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre

ORC’ye göre, Kenya’nın başkentinde iklimin hoş olması ve Afrika’nin en kozmopolit şehirlerden biri olmasına rağmen, şiddet suçları önemli bir problem olmayı sürdürmekte ve elektrik kesintileri de zorluk verici unsurlardandır.

 

8. Bogota, Kolombiya

 

bogota kolombiya

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Politik Şiddet & Baskı, Suç

Diğer Problemler: Politik & Sosyal Çevre

Bogota’da ciddi bir kirlilik sorunu olmasına rağmen şehre taşınacak yabancılar için en büyük sorun özellikle güvenliktir. ORC, “Hem politik şiddet hem de suç, büyük bir tehdit unsurudur.” diyor.

 

9. Saygon, Vietnam

 

saygon vietnam

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri

Diğer Problemler: İklim, Kirlilik, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç

Saygon’da çalışmaya karar veren yabancılar şehirdeki sıcaklık ve nem oranını bunaltıcı bulabilirler. Diğer sorunlarsa, hastalık tehdidi gibi, gelişmekte olan dünyadaki tropik şehirlerin tipik unsurlarını içerir. “Aynı zamanda burada yaşamak, kirlilik, sınırlı tıbbi imkanlar, zayıf altyapı sistemi, tehlikeli trafik koşulları ve suç gibi unsurlara katlanmak anlamına gelir” diye yazıyor ORC.

 

10. Chennai, Hindistan

 

chennai Hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: İklim

Diğer Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Altyapı Sistemi, Fiziksel Uzaklık

Bir Güney Hindistan şehri olan Chennai’da yoksulluk diğer Hindistan şehirlerinden daha kötü olmamasına rağmen yine de yaygın bir sorun olmayı sürdürmektedir. Yabancı ülkelerde çalışanlar için Chennai’da yaşamanın en büyük zorlukları, sıcak ve nemli iklim, zayıf altyapı sistemi ve hastalık riskidir.

 

11. Hanoi, Vietnam

 

hanoi vietnam

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: Hastalık ve Sağlık Önlemleri

Diğer Problemler: Tıbbi imkanlar, Altyapı Sistemi, Politik & Sosyal Çevre, Kültür & Eğlence

Vietnam’ın başkenti Hanoi, Saygon’dan daha serin, rahat bir iklime ve daha hafif bir suç oranına sahip olmasına rağmen ORC, “Hanoi, hükümetin koltuğudur ve resmi politikayla ilgili baskılar burada daha da fazladır.” şeklinde belirtiyor.

 

12. Guangzhou, Çin

 

Guangzhou Cin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık, İletişim, Kültür & Eğlence

Güney Çin’in başkenti ve bir Guangdong Vilayeti olan Guangzhou, dünyanın en önemli endüstri alanlarından birinin, en büyük şehridir. Doğal olarak şehrin en büyük problemi, bazen şehri kaplayan kirli bir sis tabakası şeklinde görülebilen ciddi boyuttaki kirliliktir. Guangzhou, dünyanın en dinamik şehirlerinden birine kısa bir tren yolculuğuyla ulaşılabilecek mesafededir. ORC’ye göre, Guangzhou’nun Hong Kong’a yakın olması, büyük bir artıdır.

 

13. Tianjin, Çin

 

Tianjin Cin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık, Kültür & Eğlence

Diğer pek çok Çin şehrinde olduğu gibi, Tianjin’de de ciddi bir kirlilik problemi vardır. Ayrıca yabancı yöneticilerin yaşadığı diğer Çin şehirlerinden daha az kozmopolittir. ORC’nin analisti, “Uluslararası uçak seferlerinin sınırlı olması yüzünden Tianjin ulaşması zor bir yer hissi verir.” şeklinde açıklıyor.

 

14. Suzhou, Çin

 

suzhou Cin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Kültür & Eğlence Tesisleri

Diğer Problemler: Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Ürün ve Servislerin Bulunabilirliği

Çinliler arasında güzel bahçeleriyle ünlü olmasına rağmen ORC analistleri Suzhou’yu; kirlilik, sınırlı kültür ve eğlence kapasitesi yüzünden “yabancılar için yaşaması zor bir yer olabilir.” şeklinde belirtiyor.

 

15. Tsingtao, Çin

 

tsingtao Cin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Mesken Sorunu, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, İletişim, Kültür & Eğlence Tesisleri

Şehir, Batı’daki birçok kişi için kendisiyle aynı adı taşıyan birası Tsingtao ile ünlüdür. Şehre dair problemler arasında ise kirlilik ve sınırlı tıbbi bakım imkanları bulunmaktadır.

 

16. Shenzhen, Çin

 

shenzhen Cin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Eğitim Tesisleri, İletişim

Shenzhen, Hong Kong sınırının hemen karşısında bulunur ve Çin’in en başarılı ihraç – bazlı firmalarına ve tabii ki ülkenin en büyük golf parkuruna ev sahipliği yapar. Aynı zamanda güney endüstri açısından Çin’in kalbidir fakat buna bağlı olarak ciddi bir kirlilik problemi mevcuttur. Yine de şehrin Hong Kong’a olan yakınlığı büyük bir artıdır ve şehrin genel şartlarını -tıbbi imkanlar, uluslar arası seyahat, kültür ve eğlence, ürün ve servislerin bulunabilirliği gibi açılardan- iyi yönde etkiler.

 

17. Bangalore, Hindistan

 

Bangalore Hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: Altyapı Sistemi

Diğer Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık

Batılıların çoğu için Bangalore, dış kaynak kullanımıyla eş anlamlı hale gelmiştir. Büyük sayıda Hindistanlı ve çok uluslu teknik şirketi, şehirde önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Fakat yetersiz altyapı sistemi – elektriğin sık sık kesilmesine sebep olarak – sorun teşkil etmektedir. Trafik tıkanıklığı da büyümekte olan bir endişeye sebep olmaktadır.

 

18. Kahire, Mısır

 

Kahire misir

Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Politik Şiddet & Baskı

Kahire’de yaşayan yabancılar için en büyük zorluklar kirlilik ve sağlık koşullarıdır. Senelerdir düzenlenen terör saldırılarının yabancıları hedef aldığı ve tek bir kişinin otuz yılı aşkın süredir yöneticilik yaptığı bu ülkede yaşamak konusundaki bir diğer sorunsa “potansiyel politik şiddettir.”

 

19. Kiev, Ukrayna

 

kiev ukrayna

Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç, İletişim

Ukrayna başkentinin, ORC’nin listesinde, “görevlerini en kötü şekilde yerine getiren Avrupa şehri olmak” gibi hoş olmayan bir şöhreti var. ORC, tıbbi imkanların da yetersiz olduğunu söylemektedir. “Aynı zamanda beyazlara karşı ırkçılık içeren saldırılar gerçekleşmektedir ve genel bir suç unsuru vardır.”

20. Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti

 

Santo Domingo dominik

Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç

Santa Domingo, ORC’ye göre, batı yarım küre üzerinde en kötü seviyedeki şehirdir. ORC, “Karayiplerin hoş atmosferi bir artı olsa da, kasırgalar, güç kesintileri, yetersiz yol yapımı, suç ve hastalık tehdidi bu bölgede bulunan sorunlardır.” şeklinde belirtiyor.

 

Kaynak: Monster

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu