İş Görüşmesinde Yapmamanız Gereken Davranışlar

İş görüşmelerinde stresle başa çıkmak kimi zaman mükemmel özgeçmişlerden daha değerli bir kriter haline geliyor. Çünkü işverenler çoğu zaman analitik düşünebilen ve stres yönetimi konusunda başarılı adayları bünyelerine katmak istiyor.

Özellikle yetenek avcıları tarafından kolaylıkla fark edilebilecek ve iş görüşmenizin gidişatını olumsuz yönde etkileyebilecek belirgin davranışlar var. Siz bunları günlük hayatınızda yapıyor olsanız dahi iş görüşmesinde mutlaka kendinizi fark edip dikkat etmeniz gerekiyor. 

İşi almayı çok istiyorsunuz ve gerekli yeteneklere sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz. Fakat bir şekilde işiniz rast gitmiyor ve mülakat sonuçları sürekli sizi üzüyor. Belki yapılmaması gereken davranışlardan birini yaptınız, ne dersiniz?

Bu duruma dikkat çekmek ve olası hataları önceden yok edebilmek adına sizler için iş görüşmesinde yapmamanız gereken davranışları listeledik. Beden dilimiz her şeyi anlatır düşüncesiyle yola çıktık ve kariyer koçlarının da görüşlerini alarak bir dizi yapılmaması gereken davranışlar listesi düzenledik.  

İşte iş görüşmesinde yapılmaması gereken davranışlar;

1. Kafa sallamak

Arada bir sizinle görüşen uzmana hemfikir olduğunuzu gösterebilmek adına kafa sallayabilirsiniz, fakat sürekli olarak bu davranışı tekrarlamak her konuda onay beklediğinizi ve her şeye kafa salladığınızı gösterir. Ayrıca anlatılan her şeye kafa sallamak, her konuya katıldığınızı ve bir fikriniz olmadığı algısı da yaratabilir.

2. Bacak sallamak

Stresli insanların sıklıkla tekrarladığı bir hareket olan bacak sallama, görüşme sırasında sizi ele verebilir. Stresli olduğunuzu görüşme yaptığınız insan kaynakları uzmanı mutlaka fark eder fakat bariz bir şekilde bunu yapmak stres altında çalışamadığınız algısını yaratabilir. Bacak bacak üstüne atabilirsiniz, fakat bacağınızı sallarsanız özgüvensiz ve gergin görünürsünüz, unutmayın!

3. Dudak kemirmek

Dudak kemirmek vazgeçmesi çok zor bir davranış bunu kabul ediyoruz. Fakat iş görüşmesi sırasında dudaklarınızı hunharca kemirmeye başlarsanız mülakata yeteri kadar hazırlanmadığınızı ve bu konuda bir özgüven sorunu yaşadığınızı gösterir. Ayrıca dışardan ne kadar komik göründüğünüzü düşünerek bu davranıştan derhal uzaklaşmaya çalışın. 

4. Sürekli göz gezdirmek

Bu sürekli olarak görüştüğünüz uzmana gözünüzü dikin anlamına gelmiyor tabi ki. Fakat gözlerinizi oda içinde sürekli gezdirmek, pencereden dışarı bakmak sizi dikkati dağınık gösterir. Göz kontağı ile kurulan iletişim en sağlıklı iletişim tipidir ve sizi samimi gösterir. 

5. Boyun çevirmek

Genelde stresli olduğumuz zaman kendimizi rahatlatmak için çevirdiğimiz o boyun, bu hareketten sonra bükük bir şekilde görüşme odasından ayrılabilir. O yüzden kendinizi rahatlatmak için geleceğinizden olmamanızı ve boynunuzu sabit tutmanızı tavsiye ediyoruz. Mülakat rahatlama yeri değildir arkadaşlar!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı