İK Blog

Pandemide Daha Önemli Hale Gelen 5 Çalışan Becerisi

Uzaktan çalışma sisteminde değeri artan ve ihtiyaç duyulan beceriler.

Yapılan araştırmalar, herhangi bir iş için gereken becerilerin ve niteliklerin her yıl yüzde on oranında değiştiğini söylüyor. Üstelik iş yapış biçimleri o kadar hızlı değişiyor ki, 2017 yılında bir pozisyon için yayınlanan iş ilanında listelenen becerilerin üçte biri, 2021 sonrası için aynı pozisyonda ihtiyaç duyulmayacak becerilerden oluşuyor. Bu değişimi pandemi inanılmaz derecede arttırdı. İşte pandemi ile birlikte değeri artan ve daha fazla ihtiyaç duyulan beceriler.

1- Kendi Kendini Yönetebilme

Pandemi ile birlikte iş yapış biçimleri hızla değişirken, rollerin tanımları ve eğitim süreçleri aynı hızla değişmedi. Bu yüzden her çalışan -özellikle yeni başlayanlar- mevcut rolünün gerektirdiği nitelikleri fark etmeli ve kendini bu yolda geliştirmelidir. Mevcut görevini en iyi şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu yetenekleri kendi kendine öğrenebilen çalışanlar artık çok daha değerli.

2- Adaptasyon

Birçok işyerinin hibrit modellere dönüştüğü veya çalışma şekillerinde önemli değişiklere gittiği bir dönemde adaptasyon yeteneği olmazsa olmazlar arasında olacak. Bu adaptasyon sadece kişilere ve kültürlere değil, çalışma stillerine, eğitim sistemlerine ve değişen görev tanımlarına da hızla adapte olmak anlamına geliyor.

3- Empati

Çoğu şirket empatiden yoksundur. Hata yapan çalışan zayıf halka olarak görülür ve suçlu olarak yargılanır. Ancak artık çalışanların ve şirket içindeki organizasyonların karşı karşıya kaldığı zorlukları anlama ve bu zorluklara çözüm üretebilme daha değerli bir yetenek.

4- İletişim Yönetimi

Video konferans ve işbirliği platformlarının yükselişi yeni iletişim beceriler gerektiriyor. Artık işler yüz yüze olduğundan daha zor.

5- Motivasyon

Yeni çalışma normları ortaya çıkarken bile kendini ve ekibini motive edebilmek, modası geçme olasılığı olmayan beceridir.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu