Tatil Sonrası Sendromundan Nasıl Kurtuluruz?

Kurban bayramı izni, 30 Ağustos tatili derken birleştirilen tatil kimileri için 9 kimileri için 19 gün oldu. Güldük, eğlendik, tatil yaptık fakat her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu güzel aranın sonuna geldik. Harikalar diyarından gerçek dünyaya dönüş yaptık. 

Beynimizi fazlasıyla boşalttığımız ama tadına doyamadığımız o tatilin yerinde malesef yeller esiyor şimdi! Evet her Pazartesi zor geçer, ama bu Pazartesi daha da zor geçecek eminiz. Günün ilk kısmı tatilde neler yaptık, buralara gittik, şunları yedik muhabbetlerinden sıyrılmaya başladığında rutin yavaş yavaş kapımızı tıklatmaya başlayacak.

İşler haliyle birikti, bu yüzden de kendimizi hızla toparlamamız gerekiyor. Dakika sayacağımıza aksiyon alıp bu tatil sendromundan bir an önce sıyrılmamız gerekiyor. 

Peki neler yapabiliriz? Tatilin büyüsünden çıkıp iş hayatının derin boşluğuna kendimizi nasıl bırakabiliriz? ‘Hayaller-hayatlar’, ‘ah canım tatil’, ‘tbt’ fotoğraflarını paylaşma evresine nasıl daha rahat geçebiliriz?

İşte tatil sendromundan kurtulmanın yolları

İlk gün toplantı yapmayın

Tatilden döndüğümüz yetmiyormuş gibi bir de saatlerce süren toplantı mı çekeceğiz? Tabi ki hayır. Bir kere o toplantıda herkes üzgün olur, umutsuz olur, mutsuz olur. Ne anladık o işten?!

Güne erken başlayın

Gece erken yatıp sabah erken kalkmak gün boyunca daha dinç olmanızı sağlayacak, bu şekilde tatil dönüşü ilk iş gününün sıkıcılığını üzerinizden daha rahat atabileceksiniz. Hem sıkılıp hem uykusuz kalmaktan daha iyidir emin olabilirsiniz!

Rutin işlerden geri kalmayın

“Amaaan öğleden sonra bakarım maillere, varsın dünya dönsün!” derseniz eğer o miskinlik üzerinize yapışır kalır. Maillerden, yapılacak görüşmelerden geri kalmayıp önce acil olan işlerden başlar ve kalanları güne yayarsanız organize bir şekilde sendromdan kurtulabilirsiniz. Çarkın bir parçası olmaktan bu noktada çekinmememiz gerekiyor arkadaşlar. 

Valizinizi hemen boşaltın

Valiz size siz valize değil mi? Ama o valiz orada kaldıkça size tatilin ne kadar güzel geçtiğini ve bir sonraki yaz tatiline 1 sene olduğunu tekrar tekrar anımsatacak. Ayrıca tatil dönüşü valizini hemen boşaltmayan tatilcilerin %4,2’sinin katliam girişimlerinde bulunduğunu BİLİYOR MUYDUNUZ?

Akşama program yapın

Tatil dönüşü ilk iş gününün akşamın arkadaşlarınızla plan yapın. Fakat bu durumda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Tatile gittiğiniz arkadaşlarınızla değil, gitmediğiniz bir arkadaşınızla hatta mümkünse tatile gitmemiş bir arkadaşınızla plan yapmak hayrınıza olacaktır ki konuşup birbirinizi gazlamayın…

Bir sonraki tatili planlayın

Çivi çiviyi söker diye boşuna dememişler değil mi? Tatil dönüşü hemen bir sonraki tatili planlamak, bu yaz tatili olmasa da en azından hafta sonu için küçük bir kaçamak planlaması olabilir. Bunu yapmak sizi motive eder, hayat enerjinizi yerine getirir, umutlarınızı tekrar yeşertir.

 

 

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı