Terfi Edeceğinize Dair 10 İşaret

İşine bağlı her çalışanın günün sonunda beklediği şey neredeyse hep aynıdır; terfi etmek. Bu sihirli kelime sizin motivasyonunuzu, hayat standartlarınızı ve hatta egonuzu bir anda yükseltebilecek güce sahip.

Kimi zaman şartlar el vermediği için çok sevdiğiniz şirketiniz size terfi veremiyor olabilir. Kimi zamanda her türlü koşul sağlansa, siz halihazırda çok çalışıyor olsanız bile, terfi etme fikri aklınızdan bile geçmez. Çünkü size kimse böyle bir ışık yakmamıştır.

Fakat bazen hayatın içinde de olduğu gibi, iş hayatında da küçük ama etkisi büyük olan bazı işaretleri kaçırırız. Size ekstra sorumluluk gibi gelen ya da sizi zorlayan işler bir anda sizi farklı bir yola götürebilir. Terfi etmek gibi mesela!

Uluslararası bir iş konuşmacısı, “The Humour Advantage” kitabının yazarı Michael Kerr konuşmasında “İşaretler her zaman açık değildir fakat çalışanlar yeni bir rol için sürekli olarak değerlendirilirler. Kendinin farkında olmak kişinin gelişmesi için kritik bir beceridir. Bu nedenle iş arkadaşlarınız ve üst düzey yöneticileriniz tarafından nasıl algılandığınız konusunda mantıklı olmalısınız” diyor. 

İşte siz o işaretleri kaçırmayın, her türlü fırsatı efektif bir şekilde değerlendirebilin diye terfiye açılan kapıyı sizin için araladık.

 

İşte terfi edeceğinize dair 10 işaret

 

1. Önceden çağırılmadığınız toplantılara davet edilmek

“Eyvah! Bir yanlış mı yaptım acaba?” diye düşünmek yerine bu toplantılarda kendinizi göstermeyi denemelisiniz. Çünkü toplantıya çağırılmanız sizin o konudaki fikirlerinize önem verdiklerini gösterir. Konuyla ilgili yapacağınız yorumları ve verebileceğiniz tavsiyeleri önceden düşünmekte fayda var. 

 

2. Zorlu bir projeye dahil edilmek

Ekstra iş ve fazla mesai gerektirdiği doğru. Fakat güzel yanı ise size daha fazla sorumluluk gerektiren bir işte güvendikleri anlamına gelir. Bu işin altından kalkabilirseniz terfi etmek çok yakında!

 

3. Yöneticinizin terfi etmesi

Yöneticiniz ile aranızda çok iyi bir bağ varsa ve sizin çalışmalarınızdan memnunsa, çıktığı terfi basamaklarında sizi de yanında görmek isteyebilir. Çünkü iyi bir liderin iyi bir takıma ihtiyacı vardır.

 

4. Uzun vadeli kariyer planlarınızın sorulması

İşvereniniz size gelecek hakkındaki planlarınızı soruyorsa sizin hırsınızı ve meslektaşlarınız arasındaki yerinizi ölçmeye çalışıyor olabilir. Aman sakın “Gelecekte kendimi burada görmüyorum” gibi cümleler kurmayın, terfi kapınızı sonsuza dek mühürlersiniz ona göre!

 

5. Öğle yemeği buluşmaları

İşvereniniz ya da üst düzey yöneticileriniz sizi öğle yemeğine davet etmeye başladıysa bu güzel bir işaret olarak yorumlanmalıdır. Ayrıca işiniz için takdir göstermek, öğle yemeği veya kahve molaları yoluyla iletişiminizi güçlendirmeye çalışmak onların güven seviyesini artırır. 

 

6. Eğitim fırsatlarının artması

Üst düzey liderler mesleki gelişiminize emek harcıyor ve bu konuda size zaman yaratıyorsa, bu sizin potansiyelinizi görebildikleri ve arka planda sizi daha iyi bir düzeye hazırladıkları anlamına geliyor. Yani o oryantasyonlar “Bugün iş yok, oh be!” deyip geçmeniz için değil arkadaşlar…

 

7. Şirketin hızla büyümesi

Elbette, bu otomatik olarak terfi almak üzere olduğunuz anlamına gelmez. Ama bu, ilgilendiğiniz rolü elde etmek için maddi olarak daha fazla imkan ve potansiyel olduğu anlamına geliyor. Üstelik bu büyümeden kendinize de pay çıkartabilirsiniz!

 

8. Üst düzey yöneticilerin dikkatlerinin üzerinizde olması

Aniden “merhaba” diyorlar ve koridorda karşılaştığınızda her zaman gülümsüyorlar mı? Bu, adınızın şirket liderleriyle yapılan toplantılara katıldığı ve onların radarında olduğunuz anlamına gelebilir. Kahve molalarını azaltmanın tam zamanı!

 

9. Yaptığınız işin daha sık takdir edilmesi

“Tebrik ederim, iyi iş” maillerini daha sık görmeye başladıysanız ya da farklı çalışmalar sizin yaptığınız iş üzerinden örneklendiriliyorsa doğru yoldasınız demektir. Tabi ki bu övgüler sizi işi salmaya değil daha sıkı sarılmaya itmeli, bunu da unutmamakta fayda var!

 

10. Sorumlulukların artması

Sorumluluğun artmasını her zaman kötüye yormamak lazım. Size güvenen bir işverenin sizin potansiyelinizin farkında olduğunu unutmamak gerek.”Bu işi ancak sen halledersin”, “Sana güveniyorum” cümleleri gelen yüklü sorumluluğun altından kalkabilmeniz için iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı