Tüketicinin Merceğinde Şirketlerin Çalışanlarıyla Olan İlişkisi Var

Koronavirüs pandemisiyle birlikte iş hayatında çalışanların da tüketicinin de beklenti ve öncelikleri değişmeye başladı. Tüketici artık şirketin çalışanlarıyla olan ilişkisine daha çok önem veriyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte hem iş yaşamlarımız da değişti hem çalışan-işveren bağlarımız. Uzun yıllar “Kral” olarak tanımlanan tüketici şimdi tahtını “çalışanlar”la paylaşmayı talep ediyor, markalara çalışanlarına değer verdiğini gösteren mesajlar veriyor. Bu mesajı almamakta ısrar eden şirketleri ise pandemi sonrası zor günler bekliyor! Peki, hangi markalar bu zorlu süreçte gerçekten çalışanlarına sahip çıktı, onları korudu, kolladı? Yeni süreçte çalışanların işverenlerden beklentileri nasıl şekillendi?

Sia Insigt adlı araştırma şirketinin ölçümlediği sonuçlar doğrultusunda pandemiyle birlikte global çapta başlayan dönüşüm pek çok alanda devrimsel yaklaşım­ları ortaya çıkarırken “çalı­şan” kavramının da yeniden yorumlanmasına sebep oldu. Çalışanların da en az müşteriler kadar odağa alınması gerek­tiğini gösteren salgın döneminde tüketicile­rin şirketlere mesajı oldukça net: “Çalışanına sahip çık…” Son dönemde gerçekleştirilen kurumsal itibar araştırmaları da bu söylemi pekiştiriyor. “Çalışanına sahip çıkan, de­ğer veren” kurumların itibarı yukarı yönlü ivmeyle artış gösteriyor. Geçmiş dönemde markalarca hayata geçirilen sosyal sorumlu­luk projeleri ve şeffaflık itibarın vazgeçilmez unsurlarıyken şimdi ise kurumların itiba­rının yükselmesi çalışanına verdiği değerle ölçülür hale geldi. Elbette çalışanına verilen değerin açık bir şekilde kamuoyu ile paylaşıl­ması ve göstermelik değil, hayatlara dokun­ması, samimi olması da oldukça önemli…

İşte araştırmanın öne çıkan verileri;

Çalışanların işverenlerden beklentileri ne yönde değişti?

Aldi staff are getting a pay rise | Wirral Globe

Kuşkusuz bir yanda işsizlikle bir yanda sal­gınla boğuşan tüketicinin gözü kulağı da şirketlerin çalışanlarıyla olan ilişkisinde… Artık markaların çalışanlarına nasıl davran­dığı, onlara ne tür desteklerde bulunduğu daha bir yakından takip ediliyor, eleştiriliyor ya da övgüyle bahsediliyor. Hal böyle olunca salgın sonrasında çalışanına hak ettiği değeri vermeyen ve onlara sahip çıkmayan markaları pek de güzel günler beklemiyor.

Hangi sektörler çalışanlarına sahip çıkmıyor?

Kargo firmasının 12 çalışanı pozitif çıktı! 65 kişi karantinaya ...

Yapılan araştırmalardan çıkan verilere göre lojistik sektöründe hizet veren markaların çalışanlarına sahip çıkmadığı ve çalışanın yanında yer almadığı bilgilerine ulaşıldı. Yine koronavirüs döneminde en çok mesai harcayan indirim marketleri ve süper market sektör katılımcılar nezdinde çalışanına sahip çıkmayan sektörler olarak değerlendiriliyor. Online alışveriş platformları da çalışanına özensiz davranan şirketler olarak algılanıyor.

Çalışanlar işverenlerinden ücret dışında neler bekliyor?

Ofise dönüşle birlikte çalışanlar iş yerlerinde alınan önlemlerden ne kadar memnun?

Pandemi döneminde gerek aldığı önlemler, gerek iletişim stratejilerine göre hangi markalar çalışanlara daha yakın geldi?

 

Hangi şirketler çalışanlarının yanında yer alıyor?

 

Çalışanlardan ofiste mi evden mi çalışmak istiyor?

 

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu