Zihni Güçlendiren Beyin Egzersizleri Neler?

Başarıya giden yolda zihnimizi güçlendiren beyin egzersizlerini neler?

Vücut sağlığımız için spor yapmanın önemini hepimiz biliyoruz. Peki kaçımız zihin sağlığımız için beyin egzersizleri yapıyoruz? Vücudumuz kadar beyin sağlığımıza da önem vermeliyiz. Sonuçta vücudumuzdaki her hareketimiz, her aksiyonumuz beynimiz sayesinde meydana geliyor. Tıpkı kaslarımız gibi beynimizin de forma kalması ve dinç olması için egzersiz yapmak gerekiyor.

Hem gün içerisinde hem de genel hayatımızın içine entegre edebileceğimiz beyin egzersizlerini sizin için derledik;

Günlük Zihin Egzersizleri

Bunlar basit zihin oyunlarıdır. Uzman nörologlar tarafından önerilen bu zihin egzersizleri çocuk oyuncağı gibi de gelse, araştırmalara göre etkisi oldukça yüksektir.

 • Her gün bir harf seçerek , o harfle ilgili aklınıza gelen tüm kelimeleri sıralayın. İster yazarak ister sesinizi kaydederek. Günler sonra artık daha fazla kelime sıraladığınızı göreceksiniz.
 • Yılın aylarını alfabetik sıralayla sırayla ve tersten sayın.
 • Haftanın günlerini, tersten alfabetik olarak sayın.
 • Doğum tarihinizi zihninizden toplayın.
 • Beyninizi tazelemenin kolay yollarından biri de bilgisayar ekranından bir süre uzaklaşıp etrafınıza odaklanmaktır. İki dakika içinde etrafınızdan, cebinize sığabilecek 5 kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük 5 mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi farklı şekillerde deneyin. Farklı renkler ve durumlar olarak aralıklarla oynamaya çalışın.

Genel Zihin Egzersizleri

 • Hafızanızı Her Zaman Test Edin

En basit günlük alışveriş listesini bile hazırladıktan sonra aklınıza ne kadarının kaldığını test etmek için yeniden yazın. Veya bir şiir okuduktan sonra, aklınızda şiirde geçen vurguları, belli başlı kelimeleri yazın. İlkokulda çoğumuza okutulan klasiklerden hangisini, ne kadar hatırladığınızı zihninizde canlandırın.

 • Yeni Hobiler Edinin

Beyin Egzersizi mi Yapmak İstiyorsunuz? Bir Müzik Aleti Çalmayı ...

Yeni hobilerin başında zihninize en iyi gelecek şey müzik aleti öğrenmeye çalışmaktır. Araştırmalara göre, uzun bir süre yeni ve karmaşık bir şey öğrenmek yaşlanan ve fonksiyonunu kaybeden beynin işlevini güçlü tutmaktadır. Müziğin yanı sıra, karmaşık hobilerden biri olan dansı da deneyebilirsiniz. Önerebileceğimiz diğer bir hobi ise aşçılık kurslarıdır. Hangi yemeği, nasıl pişireceğin, hangi malzemeleri kullanacağın hafıza gerektiren adımlardır. Yapılan diğer bir araştırma da ev kadınlarının yemek yapmaları sebebiyle hafızalarının daha güçlü olduğunu gösteriyor. İster müzik, ister dans, ister aşçılık.. hepsini kullanarak kendinize yarar sağlayabilirsiniz.Unutmayın hiçbir şeye başlamak için geç değildir.

 • Matematik İşlemlerini Kafanızdan Yapmaya Çalışın

Güçlü bir hafıza için ne yenmeli ne yenmemeli?

Günlük hayattaki matematiksel olaylarınızı, problemlerinizi kalem, kağıt ve hesap makinesi kullanmadan kafanızdan çözün. Bunu yürürken ya da koşarak yapmak beyin sinyallerinizi daha fazla çalıştıracaktır.

 • Dinlenirken Zihninize Gezdiğiniz Yerlerin Resmini Çizin

İşiniz bitmiş ve koltuğa uzanmışken günün analizini kafanızda yaparken kroki oluşturmaya ve canlandırmaya çalışın. Bunun üzerine bir de bu zamana kadar gidip gördüğünüz her yerin resmini zihninizde çizin.

 • El ve Göz Yeteneklerinizi Geliştirin

Alzheimer nedir? Alzheimer belirtileri ve tedavisi

Resim yapma, boyama, çizim, örgü, fotoğraf çekme, araba kullanma gibi el-göz koordinasyonu gerektiren becerilerinizi geliştirin.

 • Yabancı Dil ÖğreninKalıcı Öğrenme Nasıl Sağlanır? | Gelecek Eğitimde Platformu – GE

Yabancı dil konusu her zaman mühim ve bir dil öğrenmek için en gerekli şey sağlam ve temiz bir zihin. Bildiğiniz dili daha da geliştirmek veya yeni bir dil öğrenmeye çalışmak zihninizi çalıştıran en önemli aktivitelerdendir.

 

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı