İnsan Kaynakları

2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Takvimi

Asgari ücret tespit komisyonu ikinci toplantısı yapıldı.

2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bakanlık yetkilileri, işveren ve işçi temsilcilerinin katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 4 Aralık’ta gerçekleşti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ikincisi 15 Aralık 2020 tarihinde işçi sendikalarının başkanlığında toplandı.

Covid-19 tedbirleri doğrultusunda çevrim içi düzenlenen toplantıda, işveren kesimini temsil eden TİSK heyeti görüşlerini sundu. Toplantı sonrası TİSK’ten yapılan açıklamada, “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden daha önemli” ifadeleri kullanıldı.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2021 Asgari ücret için görüşme takvimi şu şekilde;

  1. Görüşme : 4 Aralık 2020
  2. Görüşme : 15 Aralık 2020
  3. Görüşme : 22 Aralık 2020
  4. Görüşme : 25 Aralık 2020 ‘de yapılması ön görülüyor.

2021 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu