İnsan Kaynakları

2024’te Büyüyen Kriz: Overemployment

 Yazılım sektöründe ortaya çıkan ve geçtiğimiz yıl gittikçe büyüyen overemployment (aynı anda birden fazla işte çalışma) sorununa karşı şirketler farklı çareler arıyor. 

2023 yılı, yazılım sektöründe overemployment (aynı anda birden fazla işte çalışma) sorununun öne çıktığı bir yıl oldu. Uzaktan çalışma imkanlarının artmasıyla birlikte, bazı yazılımcılar birden fazla tam zamanlı işi aynı anda yürütmeye başladı. Bu durum, hem etik sorunları hem de iş verimliliği konusunda endişeleri beraberinde getirdi.

Yazılım mühendisleri arasında yapılan bir anket, iş bulmanın pandemi öncesine göre çok daha zor olduğunu ortaya koydu. Ankete katılanların %90’ı iş bulmanın zorlaştığını, %66’sı ise “çok daha zor” olduğunu belirtti1. Ayrıca, teknoloji sektöründe 2022 ve 2023 yıllarında 400.000’den fazla işten çıkarma yaşandı.

İnsan Kaynaklarının Rolü

İnsan kaynakları departmanları, overemployment sorununa karşı proaktif önlemler alabilir. İşte bazı öneriler:

Maaş ve Yan Hakların Gözden Geçirilmesi

Çalışanların birden fazla işte çalışma ihtiyacını azaltmak için maaş ve yan hakların piyasa koşullarına uygun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

Açık ve Şeffaf Politikaların Oluşturulması

Şirketler, çalışanların diğer işlerde çalışmasına ilişkin politikalarını açıkça belirlemeli ve bu politikalara uyulup uyulmadığını denetlemelidir.

Fikri Mülkiyet Koruma Standartlarının Belirlenmesi

Çalışanların birden fazla işte çalışması durumunda şirketin fikri mülkiyetinin korunması için standartlar belirlenmelidir.

Rekabeti Önleyici Anlaşmaların Uygulanması

Çalışanların şirket dışında rekabet edebilecekleri işlerde çalışmalarını önlemek için rekabeti önleyici anlaşmalar yapılabilir. Bu öneriler, yazılım sektöründeki overemployment sorununun üstesinden gelmek için insan kaynakları politikalarını güncellemeli ve çalışanların ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya çalışmalıdır.

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu