İnsan Kaynakları

Alfa Kuşağının Gözde Mesleği: Gamerlık

Farklı tarzları ve iş yapış şekilleriyle şimdiden geleceğin iş hayatı konusunda bizleri düşündüren kuşak olan alfalar, teknolojinin içerisinde büyümeyle birlikte farklı meslek gruplarına yöneliyor.

Kuşaklar, her dönemin getirdiği şartlar içerisinde büyüyen ve ona göre bir beyin yapısıyla yetiştirilen insanları kapsıyor. Genel olarak baktığımızda da zamanın ve ortamın kişilerin karakter yapılarında büyük etkisi oluyor. Özellikle yaşayış tercihleri, iş konusundaki fikir ve tahammül seviyeleri son zamanlarda oldukça araştırmaya tabii tutuluyor.

En çok ses getireceği düşünülen ve gümbür gümbür gelen bir kuşak olarak tabi edilen alfalar, teknolojinin içerisinde büyüyen ve kendilere has bir tarza sahip olduklarından dolayı meslek seçimlerinde de bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Öncelikle, kim bu alfalar?

Alfa kuşağı, diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime girdiği için gaming dünyası ve e-spor için en uygun nesil. İlk tanımı Avusturalyalı fütürist Mark McCrindle tarafından yapılan bu kuşak, 2010 ile 2030 yılları arasında doğanlardan oluşuyor. Bilgiye erişme gücü açısından diğer kuşaklara göre daha şanslı olduğu belirtilen Alfa’lar, hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Ekranlara bağlanma oranı daha yüksek olan, Z kuşağına göre çok daha dikkatli olduğu belirtilen Alfa kuşağı, iletişim kurarken yazmaktan çok, görsel ifadeleri ve ses kayıtlarını tercih ediyor.

Peki gaming nedir? Gamer ne demektir?

Geçmişte “gaming” yalnızca bir hobi ve eğlence aracı olarak görülürken artık  e-spor organizasyonlarında profesyonel olarak yer almak popülerleşen mesleklerden birisi haline geldi. Gamerlar yani bir oyunu gerektirdiği tüm yetkinlikleriyle oynayan kimseler, kendi çağlarına ve hobilere göre meslek seçmekte oldukça iyiler diyebiliriz. Gaming, oyun kavramı artık alfa kuşağı için bir meslek haline geldi. Eskiler deyimiyle sevdiğin işi yapmak en çok alfa kuşağı için uygun desek tam yeridir.

ku%C5%9Faklar

Gaming nasıl bir sektör?

Gaming sektörü gelişmeye devam eden şimdiden e-sporcular milyonlarca dolar kazandıran bir sektör. Pek çoğu 14-17 yaş aralığındaki e-sporcular, tüm dünyada yaklaşık 600 milyonluk bir seyirci kitlesi tarafından izleniyor. Yapılan araştırmalar, e-sporcular kadar onları takip eden izleyicilerin de sektörün gelişmesine önemli katkıları olduğunu ortaya koyuyor. Dünyada ve ülkemizde katılım oranına ek binlerce kişinin izlediği bir sektör düşünebilirsiniz..

Gözler Alfa kuşağında

Bugün ülkemizdeki aktif e-sporcular, ağırlıklı olarak 1995 yılı sonrasında doğan Z kuşağından oluşuyor. Ancak arkalarından e-sporculuğa çok uygun, yepyeni bir nesil geliyor: Alfa kuşağı. Bu kuşak gamer olarak sahne almaya başladıkça gaming sektörünün dinamikleri daha da gelişecek. Yalnızca e-sporcuların değil, sektör etrafında yepyeni meslekler edinenlerin de yükselmesine tanıklık edeceğiz gibi gözüküyor.

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu