İnsan Kaynakları

Almanya Türkiye’den Geçici İşçi Alacak

Almanya Türkiye'den işçi alımına başladı. İşte çalışma koşulları;

Tüm Dünyada olduğu gibi personel sıkıntısı Almanyada’da devam ediyor. Ülkede pekçok ara pozisyonda personel bulunamazken özellikle hizmet sektöründe pek çok iş durma noktasına gelmiş durumda.

İş yerlerinden gelen talepleri göz önünde bulunduran Alman hükümeti farklı ülkelerden ara eleman olarak çalışmak üzere eleman getirmeyi kolaylaştıracak bir dizi uygulamayı hayata geçirecek. Konuyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Şirketlere ülke dışından, özellikle Türkiye’den yardımcı işçileri işe almalarına imkan veriyoruz” dedi.

Bu sorunun Avrupa’nın başka yerlerinde de yaşandığını ifade eden Wissing, bunun sebebinin Kovid-19 salgınında havalimanlarında çalışan personelin işlerinden ayrılması olduğunu belirtti.

Wissing, havalimanlarında güvenlik ve yer hizmetlerinde personel eksikliği yaşandığını, buna çözüm bulmak için ülke dışından personel getirme konusunda şirketlere yardımcı olmak istediklerini kaydetti.

İçişleri Bakanı Faeser de havalimanlarında tüm alanlarda personel eksikliği bulunduğunu ifade ederek, “Kısa vadeli önlemlerle yardımcı olmak istiyoruz. Şirketlerin ülke dışından, özellikle Türkiye’den yardımcı işçileri işe almalarına imkan veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Çalışanlarda hangi özellikler aranacak?

Hizmet sektöründeki personel sıkıntısına geçici bir çözüm olarak nitelendirilen uygulama ile öncelikli olarak havalimanlarında çalışacak yeterliliklere sahip elemanlar alınacak. Söz konusu personeller özellikle bagaj alım kısmında çalışacak. Öte yandan edinilen bilgiye göre şirketlerin ülke dışından getirecekleri personellere hızlı şekilde oturum ve çalışma izinleri verilecek.

Çalışacak kişilerden güvenilirlik şartlarını sağlamaları ve tehlikeli madde eğitimlerine sahip olmaları bekleniyor.

Almanya’da çalışma şartları şu şekilde;

▪️Gelecek işçilerin evini işveren ayarlayacak.
▪️Saat başı en az 14 euro 25 cent ödenecek ve bayram, tatil, mesailer ayrıca hesaplanacak.
▪️Türk işçiler, aylık ortalama net 2550 euro (yaklaşık 45 bin TL) alacak.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu