Amazon Çalışanları Greve Girdi

Almanya'da Amazon işçileri koronavirüs pandemisi ve güvenlik endişeleriyle greve girdi.

Koronavirüs pandemisinin tüm dünya ekonomisini etkilediğine aylardır şahit oluyoruz. Bu süre zarfında birçok sektör durma noktasına gelmişti ancak bazı sektör aralıksız çalışmaya devam etmişti. Sağlık çalışanları bir yana, hizmet sektöründe de birçok insan pandemiden korktuğu halde görevlerine devam etmişti. Özellikle e-ticaret sektörü ve kargo şirketleri normal yoğunluklarından çok daha fazla çalışmıştı. Artık normalleşme kapsamında hayatlarımızın daha kontrollü yaşadığımız bu dönemde çalışanlar, şirketlerin pandemi riskine karşı yeteri kadar önlem almadığı konusunda şikayetçi. Şikayetleri artmaya devam eden Amazon çalışanları ise işi greve gitmeye kadar ilerletti.

Amazon’un Almanya genelindeki altı tesisinde çalışan işçiler güvenlik endişeleri ve şirketten salgın sayıları konusunda şeffaflık eksikliği nedeniyle 2 gündür grev yapıyorlar.

İşçi Sendikası Verdi, pazar günü yaptığı açıklamada şirketin gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle ‘İyi ve sağlıklı çalışma’ sloganı altında en az 48 saatlik grev yapılacağı belirtildi. Verdi temsilcisi , “En az 30 ila 40 meslektaşımın enfekte olduğu bilgisine sahibiz” derken şirketin çalışanlara karşı şeffaf olmadığını da belirtti.

Amazon ise dünya çapında çalışanları koronavirüsten korumak için alınan önlemlere 4 milyar dolar (27.4 milyar TL) harcandığını söyleyerek bu iddiaları reddetti.

Verdi ile Amazonarasında 2013’ten beri lojistik işçilerinin daha iyi ücret ve koşullar altında çalışmaları için bir mücadele yürütülüyor. İşçiler bu nedenle sık sık greve gidiyor.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu