Bir Ayda 145 Bin Kadın Çalışmayı Bırakıp Ev Kadını Oldu

TÜİK verilerine göre, bir ayda 145 bin kadın işten ayrılıp ev kadını olmaya karar verirken, son bir yıl içerisinde çalışma çağına girmesine karşın iş aramayan kişi sayısı ise 833 bin oldu.

Uzmanlara göre gizlenen gerçek işsiz sayısı 6 milyon 571, gerçek işsizlik oranı ise yüzde 20.9.

Uzmanlar, TÜİK’in rakamlarla oynayıp işsiz sayısının ve işsizlik oranının aşağı çekme yönteminin açığa çıktığını belirterek, “İşsizlik ve istihdam verilerinde çarpıklık TÜİK’in rakam ve hesap oyunlarını gösterdi” görüşünü dile getirdi. Hazırlanan raporda şu tespitlere yer verildi;

Ev işleriyle meşgul olduğu için iş aramayanlar ve çalışmayanların sayısı, Eylül 2019’da 11 milyon 404 bin kişiyken bir ay sonra Ekim 2019’da 11 milyon 549 bin kişiye çıktı. Bir ayda 145 bin kadın çalışmayı bırakarak ya da iş aramaktan vazgeçerek ev kadını oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik ve istihdam verilerindeki çelişki, akılları karıştırdı

TÜİK’in çalışma çağındaki kişi sayısını gösteren 15 yaş ve üstü nüfusla ilgili veriler de çelişkiye neden oldu. Buna göre çalışma çağındaki kişi sayısı 2018 Ekim’de 60 milyon 841 bin kişiyken, Ekim 2019’da 915 bin kişi artarak 61 milyon 756 bin kişiye yükseldi. Buna karşın aynı dönemde iş arayan ve çalışmaya başlayanların toplam sayısı sadece 82 bin kişi arttı. Buna göre, son bir yılda çalışma çağındaki kişi sayısı 915 bin kişi artarken sadece 82 bini çalışmaya ya da iş aramaya başladı. Başka bir deyişle 833 bin kişi çalışma çağında olduğu halde iş aramıyor ya da çalışmıyor. 833 bin kişinin birden çalışma çağında olmasına karşın çalışmayı tercih etmesi görülmüş bir şey değil.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı