İnsan Kaynakları

Çalışanlar Ofise Dönme Konusunda Heyecanlı ve Umutlu

“Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının yeni dönem sonuçları açıklandı.

Koronavirüs pandemisinin başından beri iş hayatı üzerine yapılan HR Pulse Koronavirüs ve İş Hayatı araştırması serisinin yeni dönem sonuçları yayınlandı. 186 beyaz yaka çalışan ve 2.332 İK yetkilisinin katıldığı araştırmanın sonuçları; beyaz yakalıların  salgına yönelik endişelerini, ofise dönüş fikirlerini ve iş yerlerinden beklentilerini ortaya çıkardı. İşte araştırmanın en önemli çıktıları;

Salgına Yönelik Endişeler Yine Artışını Sürdürüyor

Araştımanın yeni dönem sonuçlarında hem İK yetkilileri (%55) hem de beyaz yaka çalışanlarda (%52) benzer seviyelerde seyreden salgınla ilgili endişe seviyesinin, normalleşmeye geçişle birlikte artmaya devam etmesi dikkat çekti. Araştırma; normalleşme sonrasında sağlıkla ilgili endişelerin yeniden artışa geçerek ekonomik kaynaklı endişeleri yakaladığını, hatta beyaz yakalı çalışanlarda sağlıkla ilgili endişelerin ekonomi kaynaklı endişelerin (%70) üzerine çıktığını gösterdi.

Ofise Dönüş Tarihiyle İlgili Belirsizlik Devam Ederken, Çalışanlar Ofise Dönme Konusunda Heyecanlı ve Umutlu

Normalleşme sürecine geçişe rağmen, ofise dönme tarihinin belirsiz olduğunu belirten İK yetkilisi ve beyaz yaka çalışan oranının son dönemde artarak %38 seviyesine yükselmesi dikkat çekti.

Katılımcılara ofise dönmeyle ilgili hissettikleri sorulduğunda; son dönemde ofise dönme konusunda mutsuz (%28), buruk ya da hüzünlü (%24) olduğunu söyleyenlerin oranının azaldığı görüldü.Özellikle heyecanlı (%28) ve umutlu (%27) olduğunu söyleyenlerin oranın, önceki döneme göre 4 ve 6 puan arttığı görüldü.

Ofise Dönüş Planlarında Ulaşım Düzenlemeleri Artıyor

Araştırma kapsamında İK yetkilerine, çalışanlarının ofise dönme süreçlerini nasıl planladıkları da soruldu. Şirketlerin yarısından fazlası ofise dönüş sürecini, önce yöneticilerin ya da belirli departmanların işbaşı yapacağı şekilde kademeli olarak planladığını belirtirken, %31’lik kesim ise vardiyalı sistemle ofise dönüleceğini dile getirdi.

Diğer yandan normalleşmeyle birlikte salgına ilişkin endişelerin yeniden artmaya başladığı son dönemde, ofise dönüş çalışmaları kapsamında şirketlerin planladıkları düzenlemelerin başında, hijyen ve sosyal mesafeyi sağlamaya yönelik aksiyonların yer aldığı görüldü. Çalışanların, ofise/eve ulaşımlarıyla ilgili düzenlemelerin (servis hizmeti olmayanlara servis hizmeti ve özel araçla gelenlerin yol masrafının karşılanması vb.) son dönemde anlamlı artışı da dikkat çekti.

Beyaz Yaka Çalışanların Beklentilerinde İlk Sırada Şirket İçi Hijyen Var

Araştırma kapsamında beyaz yaka çalışanlara “Koronavirüs salgını sebebiyle şirketinizin önümüzdeki dönemde hangi aksiyonları almasını bekliyorsunuz?” diye soruldu. Ofise dönüşlerin kademeli olarak başlamasıyla birlikte, beyaz yaka çalışanların önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerinde ilk sırada %67 ile “Şirket içi hijyenin arttırılması”nın yer aldığı görüldü. Diğer yandan beyaz yaka çalışanlar, maliyet kısıtlamaları ve çalışanlara ücretsiz izin verilmesi önlemlerinin son dönemde arttığını da belirtti.

Evden Çalışma Post-korona Döneminin En Net Çıktısı Olacak

Araştırmanın sekizinci dönem sonuçları; beyaz yaka çalışanların evden çalışma sisteminin devam edeceği yönündeki öngörülerinin, artış trendini korumaya devam ettiğini ortaya çıkardı. “Şirketinizin evden/uzaktan çalışma sistemini kalıcı hale getirmesini ister misiniz?” sorusuna verilen yanıtlara göre;

  • İkinci dönem sonuçlarından bu yana evden çalışmanın kalıcı hale gelmesini isteyenlerin oranının %35‘ten %50’ye yükselmesi dikkat çekti.Diğer yandan normalleşme sürecinin ve ofislere dönüşlerin başladığı 7. dönemden sonra; “Sürekli olarak evden çalışıyorum” diyen beyaz yaka çalışanların oranının önceki döneme göre 8 puan azaldığı; “Belirli günlerde evden çalışıyorum” diyenlerin oranının ise 8 puan artış kaydettiği görüldü.

Bu sonuçlar;

  • haziran ayında normalleşmeyle birlikte şirketlerin kademeli olarak ofise dönmeye başladığına ve
  • önümüzdeki dönemde evden çalışma modelinin yeni normalin bir parçası olacağına işaret ediyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu