İnsan Kaynakları

Çalışanların Motivasyonunu Arttıran Esnek Yan Haklar

Esnek yan haklar programı çalışan bağlılığında fark yaratıyor.

EsnekYanHaklarÇalışanların ihtiyaçları doğrultusunda yan haklarını seçmesini sağlayan esnek yan haklar, hem çalışanların şirkete duyduğu bağlılığı ve sadakati arttırıyor hem çalışan motivasyonunu ve mutluluğunu yükseltmede büyük bir rol oynuyor.

Özellikle işveren markası anlamında rekabet üstünlüğü de yaratan esnek yan haklar, şirketlerin konumlarını ve itibarlarını yükselttiğinden şirket çalışanları arasında farkındalık yaratıyor.

Avrupa ve Amerika’daki şirketlerde sıklıkla kullanılan bu uygulamanın ülkemizdeki şirketler tarafından tercih edilme oranı da günden güne artıyor. Şirketlerin tüm çalışanlarına verdiği standart yan hakların ihtiyaçlar paralelinde genişletilmesi ve özelleştirilebilmesi anlamına gelen esnek yan hakların içerisinde; kişisel gelişim ya da eğitim fırsatları, giyim çekleri, benzin-araç yardımı, esnek çalışma saatleri, seyahat fırsatları bulunabiliyor. Birbirinden farklı noktalarda uygulanabilen ve her çalışanın kendine özel, esnek ödüller bulmasını sağlayan bu uygulama, büyük bir avantaj sunuyor.

Çalışanların şirkette ne kadar uzun zamandır çalıştığına, pozisyonuna ya da performansına göre belirlenebilen esnek yan haklar, belirli bir paket içerisinden çalışanların seçim yapmasına olanak tanıyor. Çalışma ortamının daha keyifli ve verimli olmasını da sağlayan bu uygulama, kişiselleştirilebildiği için çalışanlarda ayrıca pozitif bir etki bırakıyor.

Bütçeleri, ekonomik kriz nedeniyle daralan şirketlerin kaybetmek istemedikleri çalışanlarının kuruma olan bağlılıklarını daha az bütçe ile korumalarına da yardımcı olan esnek yan haklar, ücretlerde yeterli düzeyde artış yapamayan kurumların kurtarıcısı oluyor. Esnek yan hak uygulamaları, hem çalışanları hem şirketi düşündüğünden aslında her şirketin insan kaynakları departmanının öncelik vermesi gereken bir uygulama oluyor. Çalışanın motive bir şekilde işlerini yapması, şirketlere tahmin edebileceklerinden çok daha büyük bir artı değer katıyor.

Yemek, servis, sağlık sigortası gibi temel haklar dışında verilen esnek yan haklar, mevcut çalışanları olduğu kadar şirkete yeni başlayacak kişileri de olumlu yönde etkiliyor. Yan haklar arasında tercih yapabilme özgürlüğü, çalışanların kendini daha değerli hissetmesini sağlıyor ve kurumun ona, ne kadar çok önem verdiğini görmesine yardımcı oluyor. Çalışan motivasyon ve sadakatini en üst noktaya çıkaran, rakip şirketler arasında fark yaratan, çalışanların ihtiyaçlarına özel çözümler sunan, marka kültürüne katma değer katan esnek yan haklar, yetenekleri şirket içerisinde tutuyor ve şirketleri herkesin çalışmak isteyeceği özel bir kuruma dönüştürüyor.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu