İnsan Kaynakları

Çocuk İşçi Sayısı Pandemiyle Birlikte Artıyor

Covid-19 pandemisiyle birlikte çocuk işçi sayısında artış yaşanıyor. 2022 yılının sonu kadar dünya genelinde 9 milyon çocuğun 'işçi' olarak çalışabileceği raporlarda yer aldı.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü öncesi Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yayınladığı rapor, çocuk işçiler hakkında ürküten gelişmeyi ortaya koydu. Rapora göre çocuk işçi sayısı, 20 yılda ilk kez artış gösterdi. Bu artışta pandeminin etkisinin önemli olduğu vurgulandı. 8.4 milyon çocuk daha işçi olarak çalışmaya başladı. Şu anda dünya genelinde 160 milyon çocuk işçinin var olduğu raporda yer aldı.

Dünyadaki çocuk işçi sayısının yarısından fazlasını oluşturan 5-11 yaş arasındaki çocuk işçilerin sayısında da önemli artış olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca salgının sonucunda 2022 yılının sonuna kadar dünya genelinde 9 milyon çocuğun daha çocuk işçiliğine sürüklenebileceği uyarısı yapıldı.

Tehlikeli işlerde çalıştırılıyorlar

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF’in ortak yayınladığı ‘Çocuk İşçiliği: 2020 Küresel Tahminler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol’ başlıklı rapora göre, çocukların sağlığına, güvenliğine veya ahlakına zarar verebilecek işler olarak tanımlanan tehlikeli işlerde çalışan 5 ila 17 yaşlarındaki çocukların sayısı da 2016 yılından bu yana 6.5 milyon artarak, 79 milyona yükseldi.

Pandeminin etkisi ile sayı artıyor

Rapora göre, COVID-19 salgını nedeniyle, 2022 yılının sonu kadar dünya genelinde 9 milyon çocuk daha çocuk işçiliğine sürüklenebilir. Ancak bir simülasyon modeline göre, eğer sosyal koruma önlemleri yetersiz kalırsa bu rakam 46 milyona da çıkabilir. COVID-19 nedeniyle yaşanan ekonomik sarsıntılar ve okulların kapanması ve kırılgan ailelerin yaşadığı iş ve gelir kayıpları da çocuk işçiliğinde artışa neden oluyor. ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, “2000 yılından bu yana açıkladığımız her raporda, bir öncekine göre çocuk işçi sayısı azalıyordu. İlk defa 8 milyondan daha fazla çocuğun çocuk işçiliğine katıldığını gördük. Üstelik bu rakamlar 2020 yılı başı itibariyle olan durumu gösteriyor” diye konuştu.

Acil ve hızlı önlem şart

DİKKAT çekici bir diğer durumun da çocuk işçi sayısındaki artışın en fazla 5-11 yaş arasındaki çocuklarda olması olduğunu söyleyen Numan Özcan şöyle devam etti: “Bu da çocuk çalıştırma yaşının giderek aşağıya düştüğünü gösteriyor. Şu anda dünyadaki çocuk işçilerin yarıdan fazlası 5 ila 11 yaşları arasındaki çocuklar. Üstelik zorunlu eğitim çağındaki bu çocukların 4’te 1’inden fazlası okula hiç gitmiyor. Acil ve hızlı önlemler şart.”

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu