Doğum Sonrası İş Hayatına Ara Veren Kadınlar Geri Dönmekte Zorlanıyor

Bir çok kadın annelik içi güdüsü nedeniyle doğum yaptıktan sonra iş hayatına ara veriyor. Bunun sebeblerinden bazıları ise bir anne olarak bebeğinin ilk adım attığı, ilk anne dediği anlarda yanında olma isteği. Bu süreçte hem çalışıp hem bebeğinin yanında olabilmek ise bir kadın için oldukça zorlayıcı bir süreç olabiliyor. Bu sebeple hamile kadınların çoğu doğuma kısa bir süre kala veya doğumdan hemen sonra işten ayrılabiliyor. Bebekleri belirli bir yaşa geldiğinde ise iş hayatına tekrar dönmek isteyen kadınların, iş bulma süreci oldukça zorlu geçiyor.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com anne olan üyeleri arasında bir anket gerçekleştirdi. Anket sonuçlarına göre, doğumdan sonra işten ayrılan kadınların yüzde 35’i hala iş bulamıyor.

Yenibiris.com’un e-posta yolu ile anne olan üyeleri arasında yaptığı ankete, yüzde 78’i tek çocuk, yüzde 19’u ise iki çocuk sahibi olan toplam 3311 kişi katıldı. Kadınların doğum sürecinin iş hayatlarını nasıl etkilediği konusunda çarpıcı veriler içeren ankete göre, annelerin % 56’sı yasal doğum izni bittikten hemen sonra işine dönmüyor.

İşine dönmeyen kadınların büyük çoğunluğu (% 37’si) ücretsiz izin alarak süreyi uzatmayı tercih ederken, % 14’ü doğumdan sonra işten çıkarıldığını belirtiyor.

Yasal izinden hemen sonra işinize dönmeyişinizin nedeni nedir?

Ücretsiz izinle süreyi uzattım

% 37

Doğumdan önce istifa ettim

% 15

Doğum sonrası işten çıkarıldım

% 14

Anlaşmalı ayrıldım

% 14

Doğumdan sonra istifa ettim

% 11

Doğumdan önce işten çıkarıldım

% 9

Çalışma hayatına geri dönen anneler, çocuğunun yanında olamadığı için uykusuzluk ve suçluluk duygusu yaşıyor. Katılımcıların yüzde 13’ü çocuğa nasıl bakılacağı konusunda endişe yaşadığını belirtiyor. Düşük oranlarda olsa da duygusal baskıya maruz kalmak ve süt iznini istediği şekilde kullanamamak da anketin çarpıcı sonuçlarını belirliyor.

Anne olduktan sonra iş hayatında en çok hangi konuda zorlandınız?

Çocuğumun yanında olamadığım için suçluluk duygusu

% 34

Uykusuzluk-yorgunluk

% 32

Çocuğumun bakımı konusu

% 13

Destek yerine duygusal baskı (mobbing) gördüm

% 8

Süt izinlerimi istediğim şekilde kullanmama izin verilmedi

% 7

Aşırı iş yükü

% 6

Ankete verilen cevaplara göre, anneler bu süreçte en büyük desteği eşlerinden (% 48) ve kendi ailesinden (% 34) görüyor. Arkadaşlarından destek alanların oranı % 9 iken, eşinin ailesinden destek görenlerin oranı % 5’te kalıyor.

Anne olunca çalışma hayatına ara veren kadınların tekrar iş bulma süresi uzayabiliyor. Anket verilerine göre yüzde 35’i hâlâ iş bulamıyor. Yüzde 21’nin ise tekrar iş bulması 2-3 yıl sürebiliyor.

Doğumdan sonra ayrıldınız ise tekrar iş bulmak ne kadar sürdü?

İş bulamadım

% 35

2-3 yıl arası

% 21

Yaklaşık 1 yıl

% 18

1-6 ay arası

% 18

1 yıldan fazla

% 8

Çocuk Sahibi Kadınlar En Çok Finans  Sektöründe Çalışıyor

Yenibiris.com verilerine göre çocuk sahibi kadınların özgeçmişlerinde belirttiği iş alanlarının başında %13 ile mali işler-finans gelirken onu %10 ile satış-pazarlama takip ediyor. Sekreterlik (% 6), eğitim-öğretim (% 5) ve idari işler (% 4), çalışan annelerin görev yaptığı diğer alanlar olarak sıralanıyor. 

 

Kariyer.net’in Anket Sonuçalarına Göre Kadınlar Doğum Sonrası Uzun Süre İzin Kullanamamaktan Şikayetçi

Kariyer.net anket sonuçlarına göre kadınların çoğu doğum sonrası uzun süreli izin kullanamadığı için işten ayrılıyor.

İnsan kaynakları platformu Kariyer.net’in 64.418 kadın tarafından yanıtlanan “Çalışan anneler” anket sonuçlarında, anneler doğum ve süt izninin yetersizliğinden, esnek ve kısmi süreli çalışma olanağının olmamasından, süt sağma odalarının eksikliğinden, bakıcı sorunu ve işsizliğin karşılaştıkları problemler olarak belirlendi.

Hem çalışanların hem de işverenlerin yanıtladığı anket sonuçları kadınlar için ideal doğum izni süresinin bir yıl olması konusunda hemfikir olduklarını gösteriyor. Ancak, kadınların sadece %2’si 1 yıl izin kullanabiliyor. Kadınların yüzde 12’si doğum yaptıklarında işten ayrıldığını söylerken; yüzde 40’ı 2-4 ay arası izin kullanabiliyor. Ankete yorum yapan annelerden biri, “Kadınlar doğum yaptığında uzun süreli izin kullanamıyor. Eğer uzun süre izin kullanırsa kendini başka bir pozisyonda çalışır buluyor. Ücretsiz izin aldığımız takdirde unvanımızı ve çalıştığımız pozisyonu kaybediyoruz” diyor. Anket sonuçlarına göre yasal doğum izni biten annelerin sadece %36’sı ücretsiz izin kullanabiliyor. Çalışan annelerin yorumlarında esnek çalışma saatleri öne çıkıyor: “Annelerin çalışma hayatında esneklik sağlanmalı. Evden çalışma ya da yarım gün çalışma olanağı olmalı.”

Çocuğa Anneanne Bakarsa Kariyer Var

Ankete katılan annelerden biri, “Çocuğa anneanne bakarsa kariyer var, bakıcı bakarsa ya kariyer olmuyor ya da vicdan azabı oluyor” yorumunu yapıyor. Çalışan annelerin en büyük sıkıntılarından biri bakıcı bulamamak. Kreşler ve anaokulları çocuklar belirli bir yaşa gelince can simidi olsa da aile yardımı bir şans olarak görülüyor. Anket sonuçlarına göre çalışan annelerin çocuklarına ağırlıklı olarak anneanne/babaanne (%58) bakıyor. Özel bakıcıyla çalışanların oranı ise %33. Kreşi tercih edenler %7; çalıştığı şirketteki kreşi tercih edenler ise %1. Diğer yandan Türkiye’de işverenlerin çok azında kreş bulunuyor ve şirketinde kreş olan anneler; bu kreşleri tercih ediyor. Anketi yanıtlayanların sadece %3’ünün şirketinde çocuk bakım kreşi bulunuyor. Ankete katılan katılımcılar içinde bir anne yaşadığı sıkıntıyı şöyle aktarıyor: “Güvenilir bakıcı bulmak da çok zor. Bu sebeple tekrar çalışma hayatına dönemiyorum maalesef. İşyerlerinde kreş olsa anneler daha huzurlu olur ve çalışma hayatına dönmeleri de daha kolay olur.”

Şirketlerde Süt Sağma Odaları Yok

Annelerin, çocuğun temel besin kaynağı anne sütünü sağlıklı şekilde çocuklarına ulaştırmak için işyerlerinde süt sağma odaları kurulması önemli. Fakat şirketinde süt sağma odası olup olmadığı sorulduğunda 2.000’den fazla kadın çalışan %77’si “Hayır” cevabı veriyor. Katılımcılar içinden bir anne; “İş başı yaptığım 1. ayın sonunda sütüm bitti. Toplantı odasında süt sağmak bu sürecin en utandırıcı kısmıydı.” diyor. Ankette; doğum yapan kadınların %31’i süt izinlerini birleştirdiğini ve haftada bir tam gün kullandığını belirtiyor. Her gün işten erken çıkanların oranı ise %28. İş yoğunluğu nedeniyle süt izinlerini kullanamayan %20’lik bir kesim de var.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu