İnsan Kaynakları

Dünyanın En Çok Kazanan CEO’su

Equilar tarafından hazırlanan en yüksek ücretli CEO'lar sıralamasına göre, 2019'da en çok kazanan CEO ilk kez bir kadın oldu.

Günümüz dünyasında yöneticilerin, müdürlerin ve üst düzey tüm yöneticilerin maaşları, yıllık gelirleri hep merak edilir. Her sene ölçümlenen bu verilerde, geçtiğimiz yılın sonuçları açıklandı. Equilar tarafından hazırlanan en yüksek ücretli CEO sıralamasına göre ,2019 ‘da 58.5 milyon dolar (yaklaşık 395 Milyon TL) gelir elde eden teknoloji şirketi Advanced Micro Devices’ın (AMD) CEO’su Lisa Su, dünyanın en çok kazanan ilk kadın CEO’su oldu. Göreve başladığında 3 dolar bandındaki AMD hisseleri, bugün 55 dolar seviyesinde. AMD hisseleri, 2019 boyunca yüzde 156 oranında büyüdü.

Lisa Su, 2018’de 13.4 milyon dolarlık kazanca ulaşmıştı. Geçen yıl ise 1 milyon dolar maaş alan Su, 1.2 milyon dolar performans bonusu aldı. Ek olarak 3 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu alan Su, 53 milyon dolarlık şirket hisse primi de aldı. Toplam 329 ismin yer aldığı sıralamada sadece 20 kadın yönetici bulunuyor. Lisa Su’dan sonra gelen ilk kadın, Lockheed Martin’in CEO’su Marillyn A. Hewson yılda 24,4 milyon dolar ücret alıyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu