İnsan Kaynakları

Getir Global Arenada İşgücünü Daraltacak

Hızlı teslimat girişimi Getir‘in, küresel piyasaların gündeminde olan yüksek enflasyon ve resesyona yönelik kaygıların etkisi ile bir dizi tasarruf önlemi alacağı öğrenildi.

ABD merkezli teknoloji sitesi TechCrunch’ın haberine göre, girişim 6 ay içerisinde global iş gücünün yüzde 14’ünü işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Geçen yıl değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak ‘unicorn’ olan ve güncel değeri yaklaşık 12 milyar doları buna hızlı teslimat girişimi Getir, küresel iş gücünün yüzde 14’ünü işten çıkarma kararı aldı.

ABD merkezli teknoloji sitesi TechCrunch’ın haberine göre, dünyada 32 bin çalışanı bulunan Getir, küresel iş gücünün yüzde 14’ünü işten çıkarma arifesinde. Şirket 4 bin 480 çalışanı ile yollarını 6 ay içerisinde ayırmayı planlıyor.

Gelişmeyi Habertürk’e doğrulayan şirket yetkililerinin, söz konusu kararın, küresel ekonomideki endişeler doğrultusunda tasarruf önlemi olarak alınacağını belirttikleri öğrenildi.

Girişim, iki ay önce 11.8 milyar dolarlık bir değerleme üzerinden 768 milyon dolar yatırım almıştı. Getir, bu yatırım ile birlikte değerlemesini 10 milyar doların üstüne taşıyarak ‘decacorn’ unvanına kavuşmuştu.

Çalışanlara mail ile bilgi verildi

Şirketin çalışanlarına gönderdiği maile ulaşan TechCrunch’e göre ise, işten çıkarmalara gerekçe olarak küresel ekonomideki gelişmeler gösterildi.

Çalışanlara yapılan açıklamada, “Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorluyor. Küresel organizasyonumuzun boyutunu küçültme konusundaki üzücü ve zor kararı bugün ekibimizle paylaştık. Küresel boyutta küçülme oranımız yaklaşık yüzde 14 olacaktır. Rakamlar ülkeye göre değişecektir. Pazarlama yatırımları, promosyonlar ve genişleme harcamalarını da azaltacağız” denildi. İşten çıkarmaların Türkiye pazarını ise nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor.

Kaynak

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu