İnsan Kaynaklarıİş Dünyası

IMF: Yapay Zeka Her İki Çalışandan Birini Etkileyecek

IMF'nin yayımladığı yapay zeka raporuna göre, küresel istihdamın etkileneceği, ülkeler arası gelir eşitsizliğinin artırabileceği ve yüksek ücretli çalışanları da risk altına alabileceği vurgulanıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), geleceğin ekonomik manzarasını belirlemede önemli bir rol oynayabilecek olan yapay zeka teknolojisinin, küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyebileceği konusunda bir uyarıda bulundu. Yayımlanan “Yapay Zeka ve İşin Geleceği” raporu, bu teknolojik devrimin, ekonomik dengeleri kökten değiştirebileceğine işaret ediyor.

Raporda, yapay zekanın potansiyel etkileri incelenirken, özellikle bu teknolojinin bazı sektörlerde insan iş gücünün yerini alabileceği ve üretkenliği artırabileceği, ancak aynı zamanda yüksek ücretli iş pozisyonlarını da riske atabileceği belirtiliyor. Bu durumun, önceki otomasyon dalgalarından farklı olarak geniş bir iş yelpazesini etkileme potansiyeli taşıdığına vurgu yapılıyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yapay zekanın toplumsal eşitsizlikleri artırabileceği endişesini taşıyor. Georgieva, bu konuda erken politika müdahalesinin kritik olduğunu belirterek, ülkelerin yapay zeka geçişini yönetirken kapsamlı sosyal tedbirler almasının önemine dikkat çekiyor. Bu şekilde, geçim kaynaklarını korumanın yanı sıra eşitsizliği azaltarak yapay zeka adaptasyonunu daha kapsayıcı ve adil hale getirebileceğimize dikkat çekiyor.**

 

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu