İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Liderleri Yeni Nesil İK Teknolojisini Konuştu

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen “İK’da yeni nesil uygulamalar” toplantısında insan kaynakları liderleri fikirlerini aktardı.

Pandemi sürecinden en fazla etkilenen alanlardan biri olan insan kaynakları hızla dijitalleşmeye başladı. Capital ve Ekonomist dergileri tarafından, Turkcell ana sponsorluğunda düzenlenen “İK’da yeni nesil uygulamalar” toplantısında insan kaynakları liderleri bu değişimi ele almak üzere toplandı. Adecco, Novartis ve Akçansa ceo-sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte insan kaynaklarında değişen stratejiler masaya yatırıldı.

“İK’da yeni nesil uygulamalar” başlıklı etkinlik Adecco Group Global Yetenek Yönetimi Başkan Yardımcısı Sezin A. Ninic’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Etkinlikte Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, Yıldız Holding Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın, Akçansa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Berrin Yılmaz, Arçelik İnsan Kaynakları Direktörü Buket Çelebiöven ve Novartis Grup Türkiye İnsan ve Organizasyon Direktörü Dr. Senay Kızılkaya şirketlerinde değişen İK süreçlerini ve dönem planlarından bahsettiler.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir: Deneyim Dijitalleşmeli 

Yaklaşık beş yıl önce dijital ve analitik ekibi kurduklarını belirten Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, alt yapının yanı sıra deneyimin de dijitalleştirmesi gerektiğini vurguladı. Demir, kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilmek çok önemli olduğunun altını çizdi. .

Uçtan uca dijitalleşmeye odaklandıklarını anlatan Demir, sözlerine şöyle devam etti: “Turkcell çalışanları için Turkcell Life uygulamasını hayata geçirdik. Ofis cebinde olarak tanımlayabiliriz bunu. En büyük değer veri. İK’da da bu çok değerli. Burada özel projeler geliştirmeyi, iş fırsatları sunmayı, özel yetenekleri yakından takip etmeyi ve farklı işlerde konumlandırmayı sağlıyoruz. Çalışanları Turkcel Life üzerinden seyahat talebi gibi pek çok süreci yönetebiliyor”.

Dijitalleşme yolculuğunda değişen İK’yı anlamlandırmanın önemine dikkat çeken Demir, değişimi yönetmenin önemini vurguluyor. Verileri depolayıp deneyimleri daha üst noktaya taşıyabilmek gerektiğini söyleyen Demir, çalışanlar açısından motivasyon kaynaklarının neler olabileceğini araştırdıklarını söyledi.

AKADEMİ KURDU

15 bini yurtdışında olamak üzere 65 bin çalışanı olan Yıldız Holding de insan kaynakları süreçlerinde yeni projelere hayata geçiriyor. İnsan, kültür ve teknolojide çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yıldız Holding Genel Müdürü Yardımcısı Bahattin Aydın, “Covid bizim geleneklerimizden güçlü değildir diye düşündük ve bunu pozitife çevirmeye, fırsatları görmeye başladık. Etkinlikleri online’a taşıdık. İç iletişim faaliyetlerini artırdık” dedi.

Bu dönemde şirket geleceğe hazırlamak için akademi kurduklarına dikkat çeken Aydın, bu projeyi dışarıya açmayı hedeflediklerini söyledi. Yeni nesil bir performans yönetimi ve bir liderlik tarzı oluşması gerektiğini belirten Aydın sözlerine şu şekilde devam etti:

“Endüstri 4.0’a çok dikkatli bakmak gerekli. Artık rakibin kim olduğu belli değil. Buna karşı dinamizm gerekli içeride. Entegratör ve taşınabilir yetenekler önemli. Her durumda başarılı olabilecek özel yeteneklere ihtiyacımız var. Artık İK’da bilgisayar mühendisleri çalıştırmamız lazım. Mesela bordroyu gece robot hazırlıyor. Bu gibi konuların artacağını düşünüyoruz.”

İNOVASYON KURULU OLUŞTURDU

142 farklı ulustan 110 bin çalışanı olan Novartis, pandemi döneminde 155 ülkede 800 milyon hastaya ulaştı. Her yıl AR-GE’ye 9 milyar dolar ayıran şirket, dijitalleşme ve büyük veriyi odağına alıyor. Tüm çalışanların dijital çalışmalarını destekleyecek alt yapılar sağladıklarını belirten Novartis Group Türkiye İnsan ve Organizasyon Direktörü Dr. Senay Kızılkaya, “SAP tabanlı bir sistemimiz var. İşe girişten çıkana kadar tüm çalışan deneyimi bu platform üzerinden ilerliyor” dedi.

Dijital dönüşümü hızlandırmak için inovasyon kurulu oluşturduklarını söyleyen Kızılkaya, “Yeni nesil İK uygulamalarında çeşitlilik, dahil etme, wellbeing uygulamaları, dijitalleşme ve yapay zeka öne çıkacak” diye konuştu.

Esnek çalışma modelini 2012’de başlattıklarına dikkat çeken Kızılkaya sözlerine şu şekilde devam etti:

“Pandemiyle birikte ne zaman nereden çalışacağına çalışanın kendinin karar vereceği sorumlulukla seçim modeli gelecek. Ülkemizde daha fazla global ve bölgesel roller olacak. İş ve özel yaşam entegrasyonun çok önemsiyoruz. İlham veren ve ilham alan öğrenmeye açık yönetim şeklini benimsiyoruz.”

ÇEVİK YÖNETİME ODAKLANDI

Pandeminin dijitalleşmeyi hızlandırdığına dikkat çeken Arçelik İnsan Kaynakları Direktörü Buket Çelebiöven de, Arçelik için stratejik iş gücü planı hazırladıklarını söyledi. 1.5 yıl sürecek çalışma çerçevesinde şirket, tüm prosesleri inceliyor. Diğer taraftan gelecek yetkinlikleri üzerine çalıştıklarını ve iş gücünü geleceğe hazırladıklarını belirten Çelebiöven, “Reskilling ve upskilling çok önemli. Bizim için önemli olan çalışanları geleceğe nasıl hazırlayacağız. Data ve büyük veri yönetimi, yapay zeka konularında çalışanların yeteneklerini geliştirecek programlar hazırlıyoruz” dedi.

Bu süreçte yeni çevik yönetim yaklaşımlarına odaklandıklarını söyleyen Çelebiöven sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çevikliğin temelinde çalışan var. Bütün çalışanlara çevik yönetimi anlattık. Çevik yönetim anlayışını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bir çok şirket çevik modeli deniyor ama önemli olan kültür dönüşümünü sağlamak.”

Liderlik kültürünü değiştirmek için çalışamlar başlatan şirket, performans yönetim sisteminini yeniledi.

GELECEĞİ KURGULUYOR

İK vizyonunun temeline sürekli öğrenmeyi koyan Akçansa, dijitalleşmeyle ilgili alt yapısını üç yıl önce kurdu. Şirket, İK’yla ilgili pek çok uygulamaya bu süreçte geçiş yaptı. Çalışan deneyimi uygulamalarını dijitalleştirmek için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Akçansa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Berrin Yılmaz, pandemide en büyük farkın kişiselleştirme olduğunu söyledi. Future of Work’un global çalışmalarıyla kıyaslamalar yaptıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Üç ana konu başlığı belirledik. Bunlardan biri wellbeing, diğeri yeteneklerle ilgili. Diğeri da amaç odaklı kültürlerle ilgili. Bu alanlarda ne tür yenlikler yapacağız buna bakıyoruz. Akılı teknolojileri kullanmak ve wellbeing’e bütünsel olarak bakmak. Esneklik çok kiritik. Çalışma saatinden yan haklara farklı uygulamalar yapıyoruz. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarına özel programlar sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: capital.com.trt

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu