İş İlanıyla 5 Bin Kişiyi Dolandırdı!

Gazeteye verdiği iş ilanıyla 5 bin kişiyi dolandırdığı iler sürülen Mehmet C. " Bu kadar enayi varsa ben ne yapayım" dedi. İşte detaylar...

Adana’da cezaevinden firar eden Mehmet C. gazeteye verdiği ilanla 5 bin kişiyi dolandırdı.
“Dolgun maaşla kapıcı, temizlikçi, şoför, hizmetli aranıyor” ilanı ile çok sayıda işsiz vatandaş Mehmet C.’nin bürosuna giderek başvuruda bulundu.

Mehmet C, iş ilanlarına başvurmaya gelen adaylardan başvuru için farklı ücretler talep etti. Kapıcılık başvurusu için 75 TL, şoförlük başvurusu için 50 TL, temizlikçi başvurusu için 25 TL ve hizmetli başvurusu için 20 TL aldı. Başvuruları ardından 1,5 ay geçmesine rağmen vaad edilen işlere giremeyen adaylar dolandırıldıklarını anladı.

Polis Mehmet C.’nin Evinde Binlerce İş Başvurusu Buldu

Dolandırıldıklarını anlayan 32 kişi Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gidip şikayette bulundu. Gelen şikayetler üzerine polis Mehmet C.’yi bürosunda gözaltına aldı. Gözaltı sonrası zanlının evinde yapılan aramalarda binlerce iş başvuru belgesi ve öz geçmiş bulundu.

“Memlekette Bu Kadar Enayi Varsa Bunun Suçlusu Ben Değilim”

Nitelikli dolandırıcılık suçundan adliyeye sevk edilen Mehmet C. sevk sırasında ” Memlekette bu kadar enayi varsa bunun suçlusu ben değilim” dedi.

“Ne Yaptıysam İstihdam İçin Yaptım”

39 kişiyi dolandırmaktan dava açılan ve her kişi için 7’şer yıl olmak üzere toplam 273 yıl hapis cezası istenilen Mehmet C.’nin davası Adana 5.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Hakkında yer alan suçlamaları kabul etmeyen Mehmet C. ” Aklıma insanları bir yerlerde istihdam etmek geldi. Gazetelere verdiğim ilan sonucunda 5 bin civarında kişi başvuruda bulundu. İşe başlayan kişilerden ilk maaşlarının yarısı kadarını aldım. Zaten anlaşmayı da bu şekilde yapmıştım. Ayrıca müracaatlarda dosya parası alıyordum. Bu kişilerden 40’ı, dosya parası alınıp işe yerleştirmek için hazır olanlardı. Yakalanıp hapse girmeseydim hakkımda şikayetçi olanlara da iş bulacaktım. Ne yaptıysam istihdam için yaptım” dedi.

Mağdurların Zararını Gidereceğim Dedi, Firar Etti!

Mehmet C. sonraki duruşmada “2 ay içerisinde mağdurların zararını ödeyeceğim. Bunun için hem süre hem de tahliyemi istiyorum” dedi. Mahkeme bunun üzerine tahliye kararı verdi. Ancak aradan geçen zaman sonrası vatandaşların mağduriyeti giderilmeyince tekrar yakalanarak tutuklandı.

Cezaevine girdikten bir süre sonra firar eden Mehmet C. bir sırt çantası alıp duraklarda yaşamaya başladı. Adana polisi tarafından yakalanan Mehmet C. cezaevine götürüldü.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı