İnsan Kaynakları

İşten Çıkarma Yasağı 30 Haziran 2021’e Uzayabilecek

İstihdamı koruma teklifi TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ekonomik olarak milyonlarca kişiyi zor durumda bıraktı. Pandemi etkisinin hala devam etmesi ve ekonominin başlangıç seviyesine henüz gelmemesi sebebiyle şirketler yeni önlemler almaya başladı. Tüm Dünyada şirketler işçi çıkarımı yaparken kimi şirket ise yeni işçi alımlarının tamamen rafa kaldırdı.

Ülkemizde ise koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun teklifi; yapılan düzenlemelerle birlikte yasalaştı. Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ne göre; Cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma ödeneği 31 Aralık 2020‘ye, işten çıkarma yasağı ise 3’er aylık sürelerle 30 Haziran 2021‘e kadar devam edebilecek.

Alınan diğer düzenlemeleri sizin için derledik;

Haftalık Normal Çalışma Sürelerine Geri Dönüş

Koronavirüs sürecinin başından itibaren çalışanlar ve işverenler için ödemelerin ne zaman son bulacağı ve sürelerin uzatılıp uzatılmayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. İstihdamı koruma yönündeki kanun teklifine göre; Cumhurbaşkanı kısa çalışma ödeneği uygulama süresini sektörel bazda veya bir bütün halinde uzatabilecek. İş yerlerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi de normalleşme kapsamında teşvik edilecek.

İşsizlik Sigorta Fonu’nda Yeni Düzenlemeler

Pandemi sürecinde çalışanların işten çıkarılmasının yasal düzenlemelerle önüne geçilmesi hakkında konuşan IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel;”İş akitlerinin feshi yasağı ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifi; koronavirüsün olası uzun vadeli etkileri için bugünden alınması gereken tedbirleri içeriyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların, iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi durumunda sigortalı ve işveren payları 31 Aralık 2020’ye kadar üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek. Atılan normalleşme adımları, işveren ve çalışanın bu süreci en az kayıpla atlatmasına yardımcı oluyor.” dedi.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu