İnsan Kaynakları

İşverenler Evden Çalışanları Nasıl Denetliyor?

Koronavirüs pandemisi sebebiyle birçok kişi evden çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Peki işverenler bu dönemde çalışanlarını nasıl denetim altına alıyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alınan koronavirüs pandemisi, ortaya çıktığı ve yayılmaya başladığı andan itibaren dünyada ve ülkemizde çalışanların büyük bir çoğunluğu evden çalışma sistemine geçti. Bu dönemde çalışanlar genelde özel hayat ve iş hayatlarının birbirine karıştığı ve daha fazla çalıştıklarından şikayet ediyor.

Ancak bazı işverenler çalışanlarının ne kadar çalıştığı, gerçekten verimli olup olmadığı konularında çekimser davranışlar sergiliyor. İK Magazin olarak evden çalışma sistemi ile ilgili yapılan araştırmaları ve uzmanların görüşlerinizi sizin için derledik;

Uzmanlar 2021’de ABD iş gücünün dörtte birinden fazlasının haftanın birkaç günü evden çalışacağı tahmininde bulunuyor.  Araştırmaya göre bu süreç aynı zamanda işverenlerin, çalışanların performansını takip etmesini sağlayan bazı uygulama ve programların kullanımının arttığı bir dönem oldu.

 • Personelin çalışmasını ve verimliliğini gözetleyen araçlar geliştiren Amerikan şirketi Hubstaff‘ın kurucusu David Nevogt, Mart ayından bu yana kendilerine yapılan başvuruların üç katına çıktığını belirtiyor. Ancak bu durum özel hayatın gizliliğinin tehlikeye düşmesi ve gözetim ve takibin kötü maksatlı kullanımı ile ilgili kaygıların dile getirilmesine de neden oluyor.

Pandeminin etkisiyle işini kaybetme korkusu yaşayan birçok çalışanın, gözetlenme konusunda isteksiz olsalar da işverene itiraz etmelerinin zor olduğu ifade ediliyor.

 • Şirketler bu tür programları kullanmalarını masum nedenlere bağlasa da, özel hayatın korunması ile ilgili kaygılar dile getiriliyor.Ancak usulünce yapılması halinde şirketlerin çalışanlarının verimliliğini denetleme hakkına sahip olduğu ifade ediliyor.

Çalışanların takibi hangi koşullarda yapılıyor?

Çalışan hakları ve özellikle kişisel verilerin korunması konusunda birçok ülkede yasalar bulunuyor. Bu yasalar kişilerin bilgilerinin belli bir amaç doğrultusunda yasal ve şeffaf kullanılması konusunda koruyor.

Bir işveren çalışanını bir program aracılığıyla görüntülemeden önce çalışanını bundan haberdar etmesi ve bu takibin nedenlerini kendisine iletmesi gerekiyor.

Uzmanlar Ne Diyor?

İngiltere’de mühendis, müdür, bilim insanı ve diğer uzmanları temsil eden Prospect sendikasından Andrew Pakes; beyaz yakalıların gözetlenmesi ile ilgili yeni gözetleme araçları oluşturulduğuna ve bunların diğer kesimleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırabileceğine dikkat çekiyor. Pakes, “Teknoloji, ihlal düzeyini ve aşırı gözetleme kabiliyetini başka boyutlara taşıyor” diyor. Sendika görevlisi, bu tür teknolojiler kullanıldığında çalışanların haberdar edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Ancak şirketlerin evden çalışma düzeneklerini kurmada aceleci davrandıkları bir dönemde her şeyi gereğince yapmayabilecekleri uyarısında bulunuyor.

Bu Programlarla Neler Takip Ediliyor?

 • Klavyede yazılanların denetlenmesi
 • İnternet aktivitesinin kaydedilmesi
 • Ekran görüntüsü alınması
 • Cihazlardaki kameraların kullanılması
 • Hangi çalışanların hangi dosyalara ve ne zaman girdiklerinin belirlenmesi
 • GPS tekniğiyle çalışanın lokasyonunun tespit edilmesi
 • Bilgisayarın boşta kaldığı zamanın veya bir uygulama veya programın ne kadar süreyle açık kaldığının ölçümü yoluyla çalışanların verimliliğinin ölçülmesi

Slack: Çalışanları gözetleyen programlar da oldukça çeşitli. Örneğin Slack işverene özel mesajlara erişim olanağı sağlıyor. Ya da Slack’te (veya Facebook, YouTube ve asıl işiniz üzerinde) kaç dakika harcadığınızı ölçen daha karmaşık programlar da var.

Zoom: Evden çalışma döneminde kullanımı yaygınlaşan Zoom ise ödemeli servisinde, toplantı çağrısı yapan kişiye “dikkat takibi” adı verilen bir hizmet sunarak toplantıya katılanların 30 saniyeden fazla programdan uzaklaşmalarını tespit etme olanağı sağlıyor. Zoom bunun sadece çağrı yapan kişinin ekran paylaşması halinde aktive olduğunu ve sunumların ne kadar dikkatle izlendiğine dair eğitim çalışmalarında kullanımının amaçlandığını belirtiyor.

Hubstaff: Hubstaff’ın geliştirdiği program işverene çeşitli gözetleme seçenekleri sunuyor. Bunlar arasında GPS yoluyla işçinin yer tespiti, bilgisayar başında fare ve klavye kullanımının takibi yoluyla da çalışma hızlarının gözetlenmesi de bulunuyor.Ayrıca çalışanların hangi web sayfalarında dolaştığı, belli bir projede ne kadar zaman harcadıkları tespit edilebiliyor ve belli aralıklarla ekran görüntüleri alınabiliyor. Hubstaff, ekran görüntüsü alınırken kullanıcıya uyarı gittiği ve bu seçeneğin engellenebileceğini söylüyor.Çalışanlar farkında olmadan arka planda işleyen takip programları için yapılan başvuruların reddedildiğini belirtiyor.

 • Bilgisayar programcılığı şirketi Sapience, çalışanların bilgisayardaki aktivitelerinin yanı sıra ne zaman çevrim dışı kaldıklarının da belirlenebildiğini belirtiyor.
 • Araştırma şirketi Gartner’a göre, birçok büyük şirket “geleneksel olmayan” gözetleme tekniklerini kullanıyor. Bunlar e-posta analizleri, bilgisayar kullanımı ve çalışanın ofis içindeki hareketlerinin gözlenmesini de içeriyor.Çalışanların haberi olmadan izlenmesini sağlayan takip uygulamalarının reklamını yapan bazı programcılık şirketlerinin de olduğu belirtiliyor.
 • Reuters haberinde bunlardan biri olarak Kanada merkezli Deep Software programcılık şirketine yer veriliyor.Şirket, Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre bu tür programlar hakkında bilgi almak için yapılan başvuruların yüzde 70 arttığını söylüyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu