İnsan Kaynakları

Mülakatlarda Artık Sorulmaması Gereken Klişe Sorular

Klişe sorular faydadan çok zarar mı veriyor. Artık yeni tarz sorular üretmenin zamanı gelmedi mi?

Mülakatlarda klişe sorular artık her aday tarafından ezberlenmiş durumda. Bu soruların birçoğu adaylar için kötü bir mülakat deneyimi yaratıyor. Bazı sorular adayları yalan söylemeye iterken bazı sorular ise ayrımcılık duygusu ile baş başa bırakıyor. Kötü bir aday deneyimi yaşatmak şirketlerin yeteneklere ulaşmasını engellerken işveren markalarına da zarar veriyor.

LinkedIn’de yapılan bir ankete göre kötü bir aday deneyimi yaşayan adayların %27’sinin çevresini o şirkete başvurmaktan caydırdığı ortaya çıkarmıştı.

İşte internet ortamında bile binlerce hazır cevabı olan o klişe sorular.

Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

Özellikle kadınları daha tedirgin eden bir soru. Birçok kadın aday bu soru karşısında çocuk yapma planını saklamak zorunda kalırken, ayrımcılığa uğradığı hissine kapılıyor.

Bu İşi Neden İstiyorsun?

Birçok aday işi, kirasını ödemek ve daha iyi bir yaşam standartı sağlamak için ister. Ancak bu soru adayların çok istekli ve motivasyonlu taklidi yapmasına sebep olabiliyor.

Neden Sizi İşe Almalıyız?

Adayların en çok gerildikleri ve strese girdikleri sorulardan birisi. İyi yönlerini ön plana çıkarırken abartmaya ihtiyaç duyuyorlar.

En Güçlü ve Zayıf Yönleriniz Neler?

Sanılanın aksine artık adaylar da hangi özelliklerini saklayıp hangilerini söylemeleri gerektiğini çok iyi biliyor.  Hiçbir aday iş görüşmesinde önceki iş deneyimlerinde sürekli uyuyakaldığı için işe devamlı geç kaldığını söylemek istemez. Bu nedenle yıllardır en zayıf yönlere hiç kimseyi incetmeyecek “zaman yönetimi” cevabı verilip duruluyor. Modern iş görüşmelerinde artık assessment veya case uygulamalarından adayların “gerçek” zayıf ve güçlü yönleri anlaşılabiliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu