Osmangazi Köprüsü İstihdam Geçişini Arttırdı

İstanbul ve Bursa arasındaki mesafenin 4 saatten 2 saate inmesi istihdam piyasasına da hareketlilik getirdi. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle birçok büyük markanın üretim tesisi bulunan Bursa’da kritik pozisyonlar İstanbul’dan doldurulmaya başlandı. 

Hugent İnsan Kaynakları Genel Müdürü Özlem Veryeri Taşkaya’nin verdiği bilgiye göre yolun kısalmasıyla İstanbul’daki üst düzey yöneticiler açısından Bursa’nın cazibesi arttı. Aynı zamanda Bursa ve Yalova’daki yönetici ve çalışanlar da İstanbul’daki iş fırsatlarını daha fazla takip etmeye başladı.

Çift Taraflı hareketlilik

Hugent İnsan Kaynakları Genel Müdürü Özlem Veryeri Taşkaya’nin açıklamalarına göre köprünün yapılmasıyla İstanbul’un trafik yoğunluk vb. koşulları dolayısıyla İstanbul’da oturmak istemeyen fakat iş fırsatları dolayısıyla İstanbul’dan vazgeçemeyen Bursa’da oturan ve İstanbul’da çalışmak isteyen adaylar ile, İstanbul’da ikamet edip sadece birkaç saat mesafedeki Bursa’da çalışmak isteyen adayların sayısında artış yaşandı. 

Taşkaya tespitlerini şöyle sürdürdü: “Aday görüşmelerinde İstanbul Anadolu yakasında oturan kişilere ‘Bursa’daki fırsatlar için de açık mısınız’ sorusunu sorduğumuzda, köprüden önce cevap yüzde 90 oranında olumsuz olurdu. Şimdi ise durum tersine döndü, özellikle müdür seviyesindeki adaylar Bursa lokasyonuna yüzde 80 oranında olumlu yaklaşıyorlar.”

Bursa – Gemlik – Yalova bölgelerinden de İstanbul’a ilgi var

“Bununla birlikte tam tersine bir durum da dikkatimizi çekiyor” diyen Özlem Veryeri Taşkaya, “Artık Ataşehir’den Gebze’ye gitmekle, Bursa’dan Gebze’ye ulaşmak arasında bir fark kalmadı. Özellikle orta ve üst düzey yönetici düzeyinde bugüne kadar daha çok kendi içinde bir sirkülasyona sahip olan Bursa’dan yöneticiler, yolun kısalmasıyla köprünün öbür tarafında yer alan Tuzla, Pendik ya da Gebze’deki iş fırsatlarını değerlendirmeye başladılar.

Otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde sorgulama yüksek

Bursa ile Gebze’de yani köprünün her iki tarafında otomotiv ve otomotiv yan sanayi de güçlü. Özlem Veryeri Taşkaya, köprüden sonra özellikle bu sektörlerdeki teknik pozisyonlar için iki bölge arasındaki sorgulamada yüzde 50 oranında artış yaşandığını dile getirdi.

Maaş görüşmelerinde köprü geçiş fiyatı da konuşuluyor

Dolar üzerinden belirlenen köprü geçiş fiyatının, düzenli günlük geçiş için yüksek kaldığını aktaran Hugent Genel Müdürü Özlem Veryeri Taşkaya, “Köprünün her iki tarafına yönelik iş görüşmelerinde özellikle orta ve üst düzey yönetici segmentinde köprü geçiş ücreti gündeme getiriliyor, maaşa eklenmesi veya yan hak olarak verilmesi pazarlık konusu yapılıyor” dedi.

 

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı