İnsan Kaynakları

Şirketten Ayrılan Yetenekler Nasıl Geri Kazanılır

Kaybedilen yetenekleri geri kazanmak için atılması gereken 4 adım.

Şirketten ayrılan yetenekli çalışanlara “güle güle” mi diyorsunuz yoksa “görüşmek üzere” mi diyorsunuz? İşte, yetenek geri kazanımındaki bütün mesele bu. Yetenekli bir çalışanın istifa etmesinin birçok nedeni olabilir. Ancak yapılan araştırmalar işinden istifa eden çalışanların büyük bir bölümünün tekrar eski işine geri dönmeye olumlu baktığını ortaya koyuyor. Bu yüzden, işten çıkış mülakatı yeteneklerin geri kazanımındaki ilk adımdır. İşten çıkış mülakatında çalışana değer verdiğinizi ver her zaman geri dönebileceğine dair bir açık kapı bırakmak oldukça önemli bir adımdır.

Eski yeteneklerin geri dönmesi, birçok şirket için yeni bir çalışan bulmaktan daha faydalıdır. Eski yetenekleriniz, iş yapış süreçlerinize hakim, kültürünüzü, değerlerinizi ve işleyişinizi oldukça iyi biliyorlar. Bu nedenle, eski yeteneklerin yeniden kazanılması, yeni çalışanları işe almanın maliyetlerini azaltabilir ve uyumluluk problemlerini ortadan kaldırır.

Eski çalışanları yeniden kazanmak için neler yapabileceğinizi aşağıda inceleyeceğiz:

İletişim Kurun

Eski yetenekleri tekrar kazanmanın ilk adımı, iletişim kurmaktır. Bu, bir bayram, yeni yıl ve yaş günü gibi özel günlerin kutlanması olabilir. Ancak eski çalışanlarla iletişim kurmanın en iyi yolu “Eski çalışanlar partisi” yapmaktır. Bu sayede kaybettiğiniz tüm yetenekleri bir araya toplayarak doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Birçok eski çalışanınız eski dostlarını ve tanıdıklarını görmek için partiye geleceğinden dolayı onların davete katılması için ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır.

İşletmenizdeki Değişiklikleri Anlatın

Yeteneklerinizin neden şirketi terk ettiğini doğru anlayıp bazı problemleri ortadan kaldırmanız oldukça önemli. Bu yüzden eski yeteneklerine, firmanızda neler olup bittiğini, yeni fırsatlarınızı ve eski çalışanlarınızın geri dönmeleri durumunda neler bekleyebileceklerini anlatabilirsiniz. Şirketin büyümesi, yeni girişimler, ve kültürünüzdeki değişiklikleri anlatarak onların yeniden kazanımına katkı sunabilirsiniz.

Özel Teklifler Sunun

Eski çalışanlarınızı yeniden kazanmak için özel teklifler sunabilirsiniz. Örneğin, geri dönen eski çalışanlarınıza bonuslar veya ekstra izinler sunabilirsiniz. Eski çalışanların şirkete geri dönüşü, yeni çalışanları işe alma maliyetlerinden daha az maliyetli olacaktır, bu nedenle bu tür teklifler vermekte fayda var.

Olumlu Bir Ortam Yaratın

Eski çalışanlarınızın geri dönüşü için olumlu bir ortam yaratmak önemlidir. Eski çalışanlarınıza  şirket içindeki pozitif havayı ve pozitif anları göstermeye çalışın. Bu onları geri dönmek konusunda teşvik edecektir.

Sonuç olarak, eski çalışanları geri kazanmak, yeni çalışanları işe alma maliyetlerinden tasarruf etmenize ve şirketinizin büyümesine katkıda bulunmanıza yardımcı olabilir. İletişim kurmak, işletmenizdeki değişiklikleri anlatmak, özel teklifler sunmak, olumlu bir ortam yaratmak, işleri kolaylaştırmak ve geri bildirimleri toplamak, eski çalışanlarınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olacak adımlardır. Eski çalışanlarınızın şirketinize geri döndüğünde, değerli bir deneyim ve bilgi birikimine sahip olacaklarını unutmayın.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu