İnsan Kaynakları

Yan Haklar Çalışan Bağlılığını Artırıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, çalışanlara sunulan yan haklar çoğaldıkça çalışanların şirkete olan bağlılığının yükseldiği belirtiliyor. Yan haklar çalışan bağlılığını artırıyor ve turnover oranlarını düşürmeye yardımcı oluyor. 

Çalışanların önceliklerini anlayabilmek ve işverenlerin çalışanların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmesini sağlamak için yapılan“Health on Demand Araştırması”nın sonuçları yayımlandı. Dünya çapında 16 pazarda 17 bin 500’den fazla çalışanla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Avrupa’daki çalışanların neredeyse yarısı (yüzde 47) günlük yaşamlarında stresli hissediyor. Yüzde 54 ile çalışma baskısı, yüzde 37 ile toksik çalışma kültürü ve yüzde 34 ile iş güvenliği ve kötü liderlik, çalışanların tükenmişlik sendromuna yakalanmasına neden oluyor.

Araştırma, çalışanların stresini azaltmanın ve tükenmişlik duygusuna yakalanmamaları için neler yapılabileceğine dair öngörülerde bulunuyor. Buna göre, çalışanları psikolojik olarak iyi hissettirmek tükenmişlik sendromunun önüne geçmek için atılacak ilk ve en önemli adım. Araştırmaya katılan çalışanların yalnızca yüzde 56’sı, olumsuz sonuçlardan korkmadan işyerinde fikirlerini söyleyebildiklerini ifade ediyor. Önde gelen işverenler, işin niteliklerini ve yönetici yetkinliklerini gözden geçirmek, aidiyet ve kapsayıcı karar verme kültürü oluşturmak ve daha düşük maliyetli mental sağlık tedavisi sağlayacak yan haklar sunmak gibi yollarla işyeri stresinin altında yatan nedenlerin üstesinden gelmek için çaba sarf ediyor. Avrupa’daki çalışanların yaklaşık yüzde 62’si acil bir durumda veya ihtiyaç anında şirketlerinin kendilerini destekleyeceğine inandıklarını belirtiyor.

Yan Haklar ve Çalışan Bağlılığı İlişkisi

Araştırmanın, işverenlerinin sağlıklarına ve esenliklerine önem verdiğine inanan çalışanların başarı, sağlık, refah ve kariyer hakkında olumlu hissetme olasılıklarının çok daha yüksek olduğunun altını çiziyor. Çalışma ayrıca, yan haklar seviyesiyle çalışan memnuniyeti arasında pozitif bir ilişki olduğuna işaret ediyor. 10 veya daha fazla yan haklara sahip olan çalışanların, işverenlerinin sağlıklarına ve esenliklerine önem verdiğine olan inancının daha yüksek olduğunun altı çiziliyor. Bu çalışanların farklı bir işverene geçme olasılıkları daha düşük olmakla beraber ailelerinin ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerini karşılayabilme konusunda kendilerinden daha emin oldukları görülüyor. Bu da çalışanların işlerine daha çok motive olmalarını ve işyerine daha çok bağlanmalarını sağlıyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu