İnsan Kaynaklarıİşveren Markası

Yapay Zeka Şirket Kültürünü Olumsuz Etkiliyor

Teknoloji firmalarının yapmış oldukları yapay zeka yatırımları çalışanlar arasında endişe yaratıyor ve şirket kültürünü olumsuz yönde etkiliyor.

Üretken yapay zeka dünyayı değiştirirken bir yandan da teknoloji devi şirketleri dönüştürüyor. Ancak bu dönüşüm çalışan mutluluğuna olumsuz olarak yansıyor. Çünkü yapay zeka Google dahil pek çok dev şirkette çalışanları işinden etmeye başladı. The New York Times, işten çıkarma dalgasıyla yüz yüze olan teknoloji firmalarında ofis ortamının çok gergin olduğunu yazdı.

Yapay Zeka Çalışan Mutluluğunu Azaltıyor

Google CEO’su Sundar Pichai, geçen yıl 12 bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamış ve bu zorlu kararların geleceğe hazırlık adına yapıldığını vurgulamıştı. Ancak Google’daki işten çıkarmalar, sadece çalışanları değil, aynı zamanda şirketin iş kültürünü de etkiliyor. Bir zamanlar özgür düşünceyi teşvik eden bir ortam olarak bilinen Google ofislerindeki atmosferin değiştiği ve çalışanların motivasyonunun düştüğü gözlemleniyor. İletişim eksikliği ve düzensiz yapılanma süreci, çalışanların şirket içindeki değişiklikleri takip etmekte zorlanmalarına neden oluyor. Google, yapay zeka alanındaki liderliğini sürdürmek için atılan adımlarla birlikte, kendi içindeki dinamikleri dengeleme çabası içinde görünüyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu