İK Blogİnsan Kaynakları

Yeni Nesil Kariyer: Online Staj Programları

Yeni normalde staj programları sanal ortama taşındı.

İş dünyasında artık yeni bir normal var. Hiç yan yana gelmemiş, farklı şehirlerde hatta farklı ülkelerde yaşayan takım arkadaşları ile çalışmak artık oldukça sıradan bir durum. Uzaktan çalışma eskisi gibi bir lüks değil zorunluluk. Haliyle şirketler yeni yetenekler kazanmak içinde uzaktan online stajlar düzenlemeye başladı.

Online staj programı nedir?

Öğrencilerin evden iş deneyimi kazanmasını sağlayan programlara online staj denir. Tüm iletişim Whatsapp, Slack, Skype, Microsoft Teams, mail ve Zoom gibi çeşitli programlar ile gerçekleştirilir. Stajyerler ofise hiç gitmeden evden çalışır. Yaptıkları işler hakkında genel bilgileri ve ilerlemelerini yöneticilerine online olarak iletir.

Not: Henüz online fotokopi çekme yöntemi bulunamadı. Bu da öğrencileri en büyük staj klişesinden kurtarmış oldu.

Online staj sırasında iletişim çokk önemli. Bu yüzden şirketler online kahve molaları ile hem iletişimi sağlarken hem de stajyerlerin şirket kültürüne ayak uydurmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Online Staj Programlarının Artı Yönleri

Daha geniş bir yetenek havuzu: Ülke çapında tüm yeteneklere ulaşılabilir. Ofise gidip gelme zorunluluğu olmadığı için, şirketin bulunduğu merkeze gelemeyecek birçok öğrenci online staj yoluyla çalışabilir.

Kültürler arası ve küresel bakış açılarını genişletir: Uluslararası bir şirket için çalışıyorsan, dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kuracaksın.

Yeni nesil için yeni nesil bir iletişim: Daha önce birçok ankette Z kuşağının uzaktan çalışmayı sevdiği ve videolu iletişimi tercih ettiği ortaya çıkmıştı. Online staj bu yüzden Z kuşağı için biçilmiş kaftan. Ayrıca online kahve molaları ve haftalık katılım oturumlarla iletişim daha da güçlü olacaktır.

Online Stajın Eksi Yönleri

İletişim Problemleri: Yönetici veya stajyer düzenli geri bildirim ve iletişimi içinde değilse verimsiz bir staj olabilir. Ayrıca ofisteki yüz yüze sıcak ortamlar oluşmaması da öğrencilerde şirketlere dair kötü bir duygu bırakabilir. Yöneticiler kibirli, egolu ve soğuk gözükürken; öğrenciler de işi önemsemeyen, sorumsuz ve hevessiz gözükebilir.

Ait Hissetmeme: Şirket elbette dört duvarlarla kaplı yer değildir. Ama bazen uzaktan çalışmak stajyerlerde aidiyet duygusunun önüne geçebilir. Eğer doğru iletişim çalışmaları yürütülmezse gözden ırak olan, gönülden ırak olabilir.

Yavaş Öğrenme: Bazen yüz yüzeyken bir dakikada anlaşılacak bir işi anlatmak veya kavramak saatler sürebilir.

 

Türk Telekom: START

turk telekom start online

SABANCI HOLDİNG: Yeni Neslin Sabancısı

sabacı online staj

DenizBank: Denizaşırı Online

denizbank online staj

TÜPRAŞ: Next

tupras online staj

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu