İnsan Kaynakları

Yıldız Holding’den İnsan Odaklı Dijital Dönüşüm

Pandemi sonrası insan kaynakları süreçlerini dijitale taşıyan Yıldız Holding, yeni normalde çalışan dostu uygulamaları hayata geçirdi.

Yıldız Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Tütüncü, pandemi sürecinde dijitalleşme alanında yaşadıkları gelişmeleri anlattı. Dijital dönüşümü; tedarik zincirinden tüketiciye kadar uzanan, uçtan uca bir yaklaşımla ele aldıklarını belirtti.

Korona salgını sonrası birçok dijital uygulamayı hayata geçirdiklerini söyleyen Tütüncü, insan odaklı dijital dönüşümü anlattı. Pandemi günlerinde çalışanların kendini iyi hissetmesini ve ihtiyaç duydukları anda destek almasını sağlamak amacıyla “Nasılsın” isimli dijital uygulamayı kullanıma açtıklarını belirtti.

Dijitalde Sosyalleşen Çalışanlar

Tütüncü, Yıldız Holding Çamlıca Kampüsü’ndeki sosyal yaşam alanlarında gerçekleşen tesadüfi karşılaşmalar ve sohbetleri “yeni normal” çerçevesinde Dijital Koridor’a taşıdıklarını açıkladı. Her hafta dijital uygulama tarafından rastgele seçilen Yıldız Holding çalışanları, online platformda bir araya gelerek sosyalleşme imkanı buluyor.

Genç Yetenek Programı Dijitalleşti

Gençlerin iş hayatına atılmadan önce daha bilinçli kariyer tercihleri yapmaları ve kurumsal hayatta deneyim kazanmaları için tasarladıkları Job@YıldızHolding genç yetenek programını bu sene “Virtual JOB Experience” adıyla ilk kez online platforma taşıdıklarını belirtti.

Tütüncü, yüz yüze gerçekleştirdikleri Job@Talks buluşmalarını pandemi döneminde durdurmadıklarını belirtti. Bu program sayesinde genç çalışanlarla düzenli olarak bir araya gelerek kendilerine deneyimleri aktarma fırsatı bulduklarının altını çizdi.

Ayrıca Yıldız Holding’deki tüm çalışanların veri odaklı teknolojilere adaptasyonunu desteklemek amacıyla Analitik Akademi programını başlatıldı. Çalışanlar, dijitalleşmeyle değişen iş dünyasına adapte olmalarını ve veri okur-yazarlığı alanında entelektüel birikimlerine katkı sağlayabilecek.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu