İş Dünyasıİnsan Kaynakları

9’dan 5’e Çalışmak Artık Çağ Dışı

İngiltere'de dört günlük çalışma haftasını deneyen kampanya grubu, yeni projeleri öncesi 9'dan 5'e çalışmanın çağ dışı olduğunu belirtiyor.

İngiltere’de dört günlük çalışma haftasını deneyen kampanya grubu, ilk uygulamanın başarısının ardından esnek çalışma haftası için yeni projelerini duyurdu. Yeni projede daha kısa bir çalışma haftası, esnek başlangıç ve bitiş saatleri, dokuz günlük iki hafta veya insanların aynı sayıda ancak daha az gün çalıştığı sıkıştırılmış saatler gibi diğer esnek çalışma politikaların deneneceği açıklandı. Yeni pilot uygulama, Birleşik Krallık’taki 4 Day Week kampanya grubu ve esnek çalışma danışmanlığı Timewise tarafından uygulamaya konulacak. Cambridge Üniversitesi, Boston College ve Autonomy Enstitüsü’ndeki akademisyenler ise projeye destek verecek.

Dokuzdan beşe, beş günlük çalışma haftasının 100 yıl önce icat edildiğini ve artık amaca uygun olmadığını belirten Timewise’ın CEO’su Claire Campbell, yeni çalışma düzenine geçmek için dünyanın çok geç kaldığını ifade etti. Giderek daha insan odaklı olan çalışma sisteminin daha da kısalmasının bir hayal olmadığı belirtildi. İki asır önce haftada altı gün, günde 16 saat çalışmanın çok normal olduğunu ancak sendikaların yükselişi ve üretkenlikteki büyük sıçramalar iki günlük hafta sonunun yeni düzen haline gelmesini sağladığı gibi günümüzde de daha insan odaklı sistemlere geçilebileceği ifade ediliyor. Dört günlük haftayı savunanlar, bunun üretkenliği ve turnover rakamlarını düşürebileceği açıklandı.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu