İş Dünyası

AB Çalışanlarına Yapay Zekayı Yasakladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çalışanlarının kritik işlerde Chat GPT gibi yapay zeka sohbet robotlarını kullanmalarını yasakladı.

AB Komisyonu, son dönemde kullanım alanı hızla yaygınlaşan sohbet robotu ChatGPT ve Bard gibi çeşitli yapay zeka teknolojilerinin kullanımı konusunda endişelere sahip olduğunu çalışanlarına duyurdu. Bu duyuru ile birlikte AB Komisyonu çalışanlarının işlerini yaparken yapay zekadan destek alması yasaklandı.

Çalışanlara çevrimiçi yapay zeka araçlarının riskleri ve sınırlamaları kesin bir dille ifade edildi. Bu çerçevede, yapay zeka araçlarıyla kamuya açık olmayan bilgilerin paylaşılmasının sakıncalı olduğunun altı çizildi. Öte yandan, yapay zekanın fikri mülkiyet haklarını ihlal edip etmediği konusu göz önünde bulundurulmasının önemi vurgulandı. Yapay zeka tarafından üretilen bilgiler asla resmi belgelere kopyalanıp yapıştırılmayacak ve özellikle kritik ve duyarlı süreçler üzerinde çalışırken yapay zeka araçları kullanılmaması gerektiği belirtildi.

AB’nin henüz ChatGPT veya benzeri yapay zeka sistemleriyle ilgili bir düzenlemesi bulunmuyor. Öte yandan AB Komisyonu, 2 yıl önce yapay zeka konusunda yeni kurallar çerçevesini içeren ilk yasal düzenleme teklifini hazırlayıp üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu’na (AP) taşımıştı. Bu teklif, yapay zeka sistemlerinin kullanımında birtakım sınırlama ve şeffaflık kuralları getirmeyi amaçlıyordu. Komisyon’un yasa teklifinde, yapay zeka sistemleri kabul edilemez “risk”, “yüksek risk”, “sınırlı risk” ve “minimum risk” olmak üzere 4 ana grup altında değerlendiriliyordu.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu