İş Dünyası

Almanya İşçi Alımı İçin Harekete Geçiyor

Almanya'da nitelikli çalışan sıkıntısı yaşanıyor. 70 meslek grubundaki ihtiyaç için nitelikli iş gücü talebinde bulunuldu.

Almanya 1 milyon 200 bin istihdam açığı nedeniyle nitelikli işgücü göçü için harekete geçti. Ülkede 70 meslek grubunda nitelikli çalışan sıkıntısı yaşanıyor. Almanya Orta Ölçekli İşletmeler Birliği daha fazla nitelikli işgücü göçü talebinde bulundu.

Federal İstihdam Dairesi (BA) Başkanı Detlef Scheele, yaptığı açıklamada “Şu anda toplam istihdam açığı yaklaşık 1 milyon 200 bin, açığın üçte ikisini de nitelikli işgücü oluşturuyor” diye konuştu.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre; Detlef Scheele yaklaşık 70 meslek grubunda nitelikli çalışan bulma konusunda sıkıntı yaşandığını da belirtti. Haberde, Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) bu konudaki verilerine de yer veriliyor. Söz konusu verilere göre Almanya’da nitelikli işgücü konusunda en büyük eksik 18 bin 300 ile sosyal pedagoglarda. Onu 17 bin 900 ile yaşlı bakımevi çalışanları ve 16 bin 700 ile hasta bakıcılar takip ediyor.

Scheele geçen Ağustos ayında Almanya’nın artan nitelikli işgücü açığını dengelemek için yılda yaklaşık 400 bin göçmene ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

İşgücü göçü çağrısı

Almanya Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) nitelikli işgücü açığıyla mücadele için yurt dışından daha fazla nitelikli işgücü göçü talebinde bulundu.

BVMW Başkanı Markus Jerger, yaptığı açıklamada her branştan birçok firmanın nitelikli işgücü ve yetiştirecek çalışan bulmakta zorlandığına dikkat çekti. Jerger, “Bu orta ölçekli işletmelerin temel rekabet gücünü ve buna bağlı olarak da Almanya’nın konumunu tehlikeye sokuyor” diye uyarıyor.

Markus Jerger birçok firmanın nitelikli işgücü açığı nedeniyle siparişleri reddettiğini belirtti.

Almanya’da 390’dan fazla çıraklık eğitimi programı olduğunu kaydeden Jerger, hemen hepsinde açık olduğunu, 2020 eğitim yılında yaklaşık 60 bin yerin doldurulamadığını vurguladı.

BVMW Başkanı, en fazla açığın ise matematik, enformatik, fen bilimleri, teknik ve sağlık branşında olduğunu belirtti.

Jerger nitelikli işgücü eksikliğinin uzun vadede firmaların kapanmasına yol açabileceği ve bundan en çok etkilenenlerin ise aile işletmeleri olduğu konusunda uyardı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu