Asgari Ücrette İlk Teklif Belli Oldu

Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı belirleme çalışmaları başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2019 yılında da işçi ve işverenler başta olmak üzere daha güçlü bir ekonomik görünüme ulaşacağımıza inanıyorum. 2019’da en önemil önceliklerden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücret önemli bir sosyal politika aracı. Demokratik ortamda hakları koruyan bir sonuç çıkacaktır. Asgari ücret halen net 1603 liradır. Vergi dilimi düşüşünü önledik. Komisyonumuzun bu ay tespit edeceği asgari ücret istihdama, yatırıma, rekabete tüm ülke ekonomisine yön verecek. Komisyon boyunca çalışanların ve devletimizin hassasiyetlerimizin gözetileceğine inanıyorum. Son toplantımızda tüm kesimlerin uzlaştığı bir rakamı açıklayacağımızı umuyorum.” dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da yaptığı açıklamada, “AGİ dahil asgari ücret 1603 lira. Asgari ücretin yetersizliği bugün herkes tarafından ifade ediliyor. Asgari ücret belirlenirken işçinin geçim şartları dikkate alınmamaktadır. Asgari ücretli her ay artan enflasyona karşı eksik ücret almaktadır. Satın alma gücü insanların daha da gerilemektedir. Asgari ücretlinin net ücreti vergi nedeniyle eksilmektedir” dedi. 

Bakan Selçuk’un ardından TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat açıklamalarda bulundu. 

İLK KEZ ASGARİ ÜCRETLİ DE KOMİSYONDA

Toplantıya işçi, işveren ve kamu temsilcileri katılırken, bu yıl bir ilk gerçekleşti. Binlerce asgari ücretli çalışan adına kurumlar ve yöneticiler söz alırken bu yıl Türk-İş temsilcileri arasında ilk kez bir asgari ücretli de yer aldı. Toplantı sırasında söz alan asgari ücretli çalışan asgari ücretle çalışmanın zorluklarından bahsetti.

2019’da asgari ücret ne kadar olacak?

2019 yılında uygulanacak asgari ücret tutarını belirlemek için toplanan komisyon en az 4 toplantı yaparak Aralık ayı sonuna kadar çalışmalarını tamamlayacak. Komisyon, ikinci toplantısını ise 13 Aralık günü yapacak.

Mevcutta asgari ücret ne kadar?

Türk-İş ve DİSK 2019 yılında asgari ücretin en az 2 bin lira olmasını istiyor. Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı