İş Dünyası

Baş Tasarımcısının Sosyal Medya Paylaşımı Zara’nın Canını Sıktı

Şirketlerin çalışanlarının yaptıkları sosyal medya paylaşımları zaman zaman krizlere neden oluyor. Bunlardan birini şu günlerde dünyaca ünlü Zara markası yaşıyor.

Türkiye’de de şubeleri bulunan dünyaca ünlü tekstil ve hazır giyim markası Zara’nın baş tasarımcısının sosyal medya paylaşımı krize neden oldu. Çalışanların sosyal medya paylaşımları ile şirketleri, markaları zor durumda bırakmalarına ilk örnek bu değil elbette. Son da olmayacak. Ancak sonuçta Zara, dünya çapında krize neden olan bu paylaşımın yarattığı etkiyi en aza indirmek için şu günlerde ciddi bir efor sarfediyor.

Zara’nın baş tasarımcılarından Venessa Perilman, Filistin karşıtı ayrımcı mesajları nedeniyle, tepki topladı. Marka dünya genelinde bir protesto zinciri ile karşı karşıya kaldı. Ardından da Zara’nın bağlı olduğu gruptan bir açıklama geldi.

İspanya’nın moda devi Zara, baş tasarımcılarından Venessa Perilman’ın Filistinli model Kahır Harhaş ile yaşadığı diyalog sonrasında sosyal medyada boykot çağrısı başladı.

zara sosyal medya

Zara’nın bağlı olduğu grup Inditex, Perilman’ın paylaşımı hakkında açıklama yaptı. Açıklamada “Herhangi bir kültüre, dine, ırka yönelik ayrımcılık içeren ifadelerin kabul edilemez” dendi. Zara’nın şirket prensipleri gereği hiçbir ayrımcı ve suçlayıcı ifadelere müsaade edilemeyeceği belirtilirken, “Temel değerlerimizi yansıtmayan bu yorumları kınıyoruz” denildi.

Model Harhaş, Perilman’ın mesajlarını paylaştı. Mesajlara göre Harhaş’ın Gazze halkına verdiği desteği eleştiren Perilman, Harshash’a yönelik mesajlarında “Sektörümdeki insanlar İsrail ve Filistin hakkındaki gerçekleri biliyorlar. İsrail’i savunmayı sürdüreceğim. Halkınız eğitimli olsaydı, İsrail parasıyla yardımıyla inşa edilen hastane ve okulları havaya uçurmazdı” ifadeleri tepki çekmişti.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu