Berat Albayrak yeni reform paketini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında yapılacak reformlar için atılacak adımları açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında yapılacak reformlar için atılacak adımları açıkladı. Albayrak’ın sunumunda öne çıkan başlıklar şöyle oldu;

Bankacılık

Bankacılık sektörünün daha dirençli hale getirilmesine ve sermaye yeterlilik oranlarının güçlendirmesine önem verdiklerini açıklayan Bakan Albayrak, bu kapsamda atılacak ilk adımın kamu bankalarının sermayesinin güçlendirmek olduğunu belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığının ihraç edeceği yaklaşık 28 milyar TL’lik devlet iç borçlanma senetlerinin kamu bankalarına verileceği açıkladı.

Mali sistemin gözetim ve denetiminin güçlendirilmesi ve veriye dayalı iktisadi politikalar geliştirilmesi amacıyla, Ulusal Veri Merkezi’ni kurulacağını açıkladı. Bu merkez sayesinde risk ve potansiyellerin çok daha erken ve etkili analiz edilmesi sağlanacak.

Ayrıca kamunun olmadığı bir yapıda Enerji ve inşaat gibi yüksek sorunlu kredilerin yüksek iki sektörde, sorunlu varlıkları alıp borç-hisse takası ile dışarı çıkarılacağı ve bankaların bilançolarının daha iyi bir hale getirileceğini açıkladı.  Bu kapsam Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu Kurulması’nı gündeme aldıklarını belirten Bakan Albayrak, bu yeni finansal model ile sorunlu varlıkların ayrılıp, bankaların, yerli ve yabancı yatırımcıların iştirak edebileceği fonlarla yönetilmesini sağlayacaklarını belirtti.

Bankacılık sektöründe toplam 100 milyon TL ve üzeri riski olan şirketler, mali yılın kapanmasının ardından 120 gün içerisinde bankalara borç ödeme kapasitesini, likidite riski, kur riski gibi unsurları da içeren mali denetim raporu sunmak zorunda olacak. Aksi halde sektörden ek kredi alamayacak.

Daha sağlam ve gerçekçi değerlendirmeler için kısa zaman içinde Ulusal kredi derecelendirme kuruluşu kurulacak.

Gıda

Tarımda Milli Birlik Projesi ile gıda enflasyonunun önüne geçileceğini açıkladı. Bu projenin detaylarının Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.

Yeni hal yasası ile toptan satışlarda daha rekabetçi bir yapının oluşturulacağını açıkladı. Sera Aş projesi ile yeni teknolojik seralar kurulacağı ve bu yolla sebze ihtiyacının %25’inin buradan karşılanacağını açıkladı.

47 milyon olan küçük baş hayvan sayısının 4 yıl içinde 100 milyon hayvana çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti.

Diğer Başlıklar İse Şöyle

Teknolojik üretime önem veren ihracata dayalı ve yüksek katma değerli bir ekonomi oluşturmak amaçlanıyor.

Sosyal güvenlik alanında reformlar gerçekleştirilecek.

Yargı: Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılacak reform kapsamında

Güven veren ve erişebilir bir yargı sistemi amaçlanacak. Detayları adalet bakanlığı paylaşacak.

Türkiyeyi lojistik bir üs haline getirecek “Lojistik master planı” uygulanacak.

Toplumun farklı gruplarının yer aldığı bir ekip olan vergi konseyi ile daha adil bir vergilendirme sistemi oluşturulacak ve vergilendirmenin enflasyona etkisi azaltılacak.

Dolaylı vergiler azaltılıp dolaysız vergiler artırılarak verginin daha tabana yayılması amaçlanacak.

Vergi sistemindeki istisna ve muafiyetler azaltılacak, kurumlar vergisi de kademeli olarak azaltılacak.

Sigortacılık, Bireysel Emeklilik Sistem (BES) ve Kıdem Tazminatı alanlarında reform yapılması öngörülüyor.

Kıdem Tazminatı Fonu ile BES’in entegrasyonu sağlanacak: Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformu yapılacak, çalışanlardan olduğu gibi işverenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu’nda toplanacak.

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı