İş Dünyası

Bir Firmanın Güvenilir Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İlk kez alışveriş yapacağınız bir firmanın güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Şirketler arası ticarette güven kavramı her şeyden önemli hale geliyor. Öyle ki alınan ürün veya hizmetin parası ödense de ürün teslim edilmeyebiliyor yada taahhüt edilen ürün gönderilmemiş oluyor. Peki ilk kez alıveriş yada ticaret yapacağınız bir marka isim şirket internet üzerinden nasıl kontrol edilir biliyor musunuz?

Teknolojinin gelişmesiyle birçok şahıs veya ticarethane kendilerine paravan markalar yaratarak dolandırıcılık yapabiliyor. İlk kez alışveriş yapacağınız bir ticari işletmeyi internette sorgulamanın farklı yöntemlerini sizin için derledik;

İşte firma sorgusu için yapılabilecekler

Firmanın ticari ünvanını ticaret odasından sorgulayın

Firmaların tabela markaları ile fatura ünvanları farklılık gösterebiliyor. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey markaya ait ticaret sicil gazetesi örneğini şirketten isteyerek ticaret odasından kontrol etmek. Ticari sicil gazetesinde firmanın kuruluş yeri ve faaliyet alanını kısmını bakarak teyit edebilirsiniz.

Firmanın adresini aratın

Firmanın paylaştığı adres bilgilerini google haritalardan kontrol edin. Google street view özelliğini kullanarak o adreste gerçekten öyle bir firma olup olmadığına bakabilrisiniz.

Google haritalar özelliğinden yorumlara bakın

Firmanın hem ticari unvanını hem de markayı google da arama kısmına yazarak çıkan sonuçlarda sağ tarafta yer alan haritalar kısmından teyit edin. Haritalar kısmında firmayla ilgili yorumlar bulunur.

Teminat mektubu/senedi isteyin

Alacağınız ürün, yapısı gereği peşinat göndermeyi gerektiriyorsa vereceğiniz peşinata karşılık bankadan teminat mektubu isteyin. Bankaların teminat tutarlarına göre verecekleri teminat mektuplarının ücretleri genelde cüzi miktarlardır. İlk kez alışveriş yapacağınız firma ile ticaretinize başlamadan vereceğiniz peşinata ilişkin banka teminat mektubu isteyin. Siz siz olun herhangi bir karşılık almadan tanımadığınız kişi veya şirketlere avans adı altında doğrudan para göndermeyin. Yolladığınız banka hesabının şirket adına olması sizi yanıltmasın. Dolandırıcılar çoğu zaman güven vermek için bu yöntemi seçerler. Teminat senedi üzerine “teminat senedidir” ifadesi olmaksızın ve ödeme tarihi belirtmeden şahıs ve firma adına ayrı ayrı kefaret isteyen teminat senedi düzenleyerek avans tutarınızı garanti altına alabilirsiniz. Teminat senedi aldığınız kurum veya şahsın üzerine herhangi bir gayrimenkul, taşınmaz yoksa senedin çok da bir önemi olmayacağını unutmayın.

Whois sorgusu yapın

Whois sorgusu internet sitelerinin geçmişini sorgulayan sorgulardır. Markanın internet sitesinin ne zaman açıldığını isminin ne zaman alındığını araştırın. Günümüzde artık her markanın bir internet sitesi vardır. Alanında uzman, yaptığı işlerle ilgili referans gösterebilen firmaların internet sitelerinin eski olması gerekir. Oysa paravan olarak kurulmuş siteler kısa vadelidir. Bu tarz siteler en fazla 1-2 yıl içerisinde açılmış olan siteler olabilir. Ayrıca söz konusu domainin hangi tarihe kadar alınmış olduğunu da görebilirsiniz.

Ödemenizi kredi kartıyla yapmaya çalışın

Avans gerektiren alım satımlarda avans ödemesini kredi kartı mail order yoluyla yapmanız sizi havale yöntemine göre kısmen daha güvenli bir alanda tutar. Kredi kartıyla yapacağınız ödemelerde kötü niyetli bir senaryoda konuya ödeme yaptığınız bankayı da dahil edebilirsiniz. Zira sizden ödeme alan kurum haksız bir ödeme durumunda sizin talebinizle kara listeye alınabilir.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu