İK Televizyonu

Spiker Sunucu nasıl olunur?

Spiker nasıl olunur? Spikerlik kursları faydalı olabilir mi?

Birçoğumuzun anılarında ailecek ekran başına kilitlendiğimiz ve can kulağıyla dinlediğimiz insanlar olarak kazınmıştır spikerler. Onlar sadece bir kameraya doğru konuşurlar belki ama aslında yüzlerce insanın gözlerinin içine bakarak anlatırlar her şeyi.

Peki spiker nasıl olunur? Spiker olmak için nereye başvurulur? Spikerlik eğitimi var mıdır? Bütün bu soruların cevaplarını sizin için hazırladık.

Spikerlik mesleği kolay gibi gözüken zor meslekler arasındadır. Çoğu insan için kolay gözükse de kamera kaydı ile birlikte hareket etmek, heyecanı kontrol altına alabilmek ve yüzlerce insanın sizi izlediğini unutarak oturma odasında muhabbet ediyormuşcasına takılmadan teklemeden rahatça konuşabilmek bu mesleğin başlıca yetenekleri arasındadır.

Kimler spiker olabilir?

Spikerlik hem göze hem kulağa hitap eden bir meslektir. Bu nedenle spikerlik mesleğini icra etmek isteyenler fiziksel sağlıklarına dikkat etmelidirler. Spor yapan, vücut sağlığına özen gösteren insanlar bu meslek için daha uygun kişiler olabilir diyebiliriz.

Dış görünüşü bir tarafa bıraktığımızda ise spiker olmanın diğer olmazsa olmaz şartı, konuşma dilini iyi kullanmak diksiyonu ve artikülasyonu düzgün ve doğru şekilde gerçekleştiriyor olmaktır. Sizi izleyen onlarca kişinin söylediklerinizi can kulağıyla dinlemesi, anlayabilmesi için söylediklerinizi doğru vurguyla söylüyor olmanız önem taşır. Bu nedenle nefesinizi doğru kullanmalı kelimeleri anlaşılır ve doğru telaffuz etmelisiniz. Bu konularda eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız diksiyon veya ses kurslarından birine giderek başlamanız faydalı olabilir.

Haber spikeri nasıl olunur?

Spiker bir yayını veya içeriği sunan/sunumunu gerçekleştiren insanlardır. Spiker/sunucu olabilmek için öncelikle topluluk karşısında raht hareket ediyor olabilmeniz gerekir. Sonrasında ise akıcı ve güzel bir Türkçe ile anlatmak istediklerinizi doğru ve etkili bir şekilde anlatmalısınız. Bunun için önce küçük organizasyonlarda veya varsa kendi youtube kanalınızda alıştırmalara başlayabilirsiniz.

Haber spikeri spikerliğin çok daha ileri bir seviyesidir denebilir. Haber spikeri olabilmek için öncelikle habercilik ve televizyonculuk geçmişine sahip olmak gündemi ve haberleri çok iyi takip etmek gerekir. Haber spikeri olabilmek için televizyon kanallarında mümkünse haber departmanında başlamak iyi bir başlangıç olabilir.

Spikerlik kursları faydalı mı?

Spikerlik sunuculuk kursları veren birçok kurum insanlara bu işin inceliklerini çoğu zaman bu işin alaylıları aracılığı ile öğretiyor. Peki sunuculuk kursları ile sunuculuğu öğrenmek mümkün olabilir mi?

Bu sorunun yanıtı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Birçok meslek gibi bu meslek de biraz beceri ve yeteneğe bağlıdır. Kişiler yukarıdaki temel nitelikleri taşıdıklarına inanıyorlarsa spikerlik sunuculuk kursu alarak bu işin bilmedikleri yanlarını öğrenme yoluna gidebilirler.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu