İş Dünyası

Bu Casusluk İki Bankayı Karşı Karşıya Getirdi

Bir banka, üst düzey pozisyonda çalışan ve istifa edip rakip bankaya giden yöneticisinin ihanetine uğradı. İki banka karşı karşıya geldi. Banka yöneticisi E.D., dev holdinglere ait bin 706 firmanın kredi bilgilerini alıp rakip bankaya geçti.

İki bankayı karşı karşıya getiren olay 2018 yılında gerçekleşti. İstanbul’da bir bankanın Kurumsal Bankacılık Pazarlama Yöneticisi olarak çalışan E.D. 5 Şubat 2018 tarihinde bankadan istifasını ederek ayrıldı. E.D. aynı yıl Nisan ayında, rakip bankada benzer bir pozisyonda çalışmaya başladı.

E.D.’nin eski çalıştığı banka, kendi içerisinde yaptığı rutin incelemelerde müşteri bilgilerini içeren 3 adet dosyanın çıktısının alındığını tespit etti. Bankanın Teftiş Kurulu Müfettişlerinin tespitlerine göre 3 adet çıktıyı alan isimin rakip bankaya giden E.D. olduğu anlaşıldı.

Contemporary İstanbul davetli listesi kayıtlarından ortaya çıktı

contemporary istanbul

Sabah Gazetesi’nden Mustafa Sait Özkan’ın haberine göre, bankanın tespit ettiği yazıcı çıktıları arasında, bankaya ilişkin bilgiler ve çok sayıda müşteri bilgilerini içeren veriler yer alıyordu. Çıktı alınan ilk dosyanın, ‘Contemporary İstanbul davetli listesi- Kurumsal 2016‘ isimli dosya olduğu saptandı. Dosyanın içeriğinde; 3-6 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen etkinliğe banka tarafından davet edilen 100 üst düzey firma yöneticisinin iletişim bilgileri bulunuyordu.

‘Dış Ticaret- Kasım 2017’ başlıklı çıktı alındığı tespit edilen ikinci dosyada ise; bankanın 8 şubesinin 2016 ve 2017 yıllarına ait toplam ithalat hacimleri ile bu şubelerin kredili olarak çalıştığı 667 müşterinin 2016-2017 yıllarına ait ithalat hacim bilgileri yer alıyordu.

668 müşterinin bilgilerini almış

Bankanın denetimlerinde çıkan rapora göre ‘Dış Ticaret- Kasım 2017’ başlıklı ve çıktı alındığı tespit edilen ikinci dosyada ise; bankanın 8 şubesinin 2016 ve 2017 yıllarına ait toplam ithalat hacimleri ile bu şubelerin kredili olarak çalıştığı 667 müşterinin 2016-2017 yıllarına ait ithalat hacim bilgilerinin yer aldığı anlaşıldı.

1.706 firmanın kredi arşivini almış

Bankanın incelemelerinde çıktısı alınan ‘Kurumsal Şube Kredili Müşteri’ isimli dosyada ise; 8 şubenin kredili olarak çalıştığı, 3 dev holdingin de arasında bulunduğu 404 gruba ait bin 706 firmanın 2004-2018 yılları arasındaki tüm kredi tekliflerine ait bilgilerin yer aldığı tespit edilirken, bu dosyanın ayrıntılarında, kredi tekliflerinde grupların ve grup firmaların kredi limit ve risk bilgilerinin, türlerinin, izleme kayıtlarının, takip hesaplarına ait bilgilerin, haciz kayıtlarının ve karşılıksız çek bilgilerinin de bulunduğu öğrenildi.

Söz konusu tespitleri ile eski çalışanı E.D. hakkında suç duyurusunda bulunurken, eski çalışan E.D.’ye İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında 5411 sayılı bankacılık kanununa muhalefet etmek suçundan dava açıldı. Banka ve müşterilere ait sırları açıkladığı iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenen E. D.’nin, bankada görev yaptığı sırada, görevi nedeniyle öğrendiği banka ve müşteri sırrı niteliğinde bilgileri içeren dosyaların çıktısını alarak banka dışına çıkardığı vurgulandı. Çalışan E. D. ise ifadesinde suçlamaları reddetti.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu