Çalışana Cinsel Tacizi Teşvik Eden Reklama Tepki Yağdı

Twitter üstünden cinsiyetçi bir reklam yapan marketler zincirine tepki yağdı. Sekreterlere karşı adeta cinsel tacizi teşvik eden Circle K şirketi, gelen tepkiler üzerine özür diledi.

Dünyanın en büyük süpermarket zincirlerinden birisi olan Circle K, twitter üzerinden yaptığı cinsiyetçi reklamdan dolayı özür diledi. Geçen hafta sekreterler günü için bir alış veriş sepeti yayınlayan firmanın reklamındaki alışveriş sepetinde bir şişe şarap, bir çikolata ve bir paket prezervatif bulunuyordu. Kampanyada yöneticilere hitaben “Bu sepet ile onun gününü en iyi şekilde kutlayın” sloganı yer almıştı.

Senatörden Sert Tepki

Sekreterlere karşı yapılan iğrenç gönderme ile bir anda sosyal medyanın gündemine oturan şirket, sert eleştirilerin hedefi oldu. Şirket reklam paylaşımını kısa süre içinde kaldırmasına rağmen kullanıcılardan büyük tepki topladı. Şirkete yapılan tepkilerden biri ise Meksikalı bir senatör olan Patricia Mercado’ya aitti. Senatör bu reklamın cinsiyetçi klişeleri ve çalışanlar hakkındaki yanlış fikirleri artırdığını, cinsel tacizi teşvik ettiğini belirterek bütün Meksika iş dünyasını cinsel taciz ile mücadeleye çağırdı.

Yoğun tepkilerin ardından Circle K’dan bir temsilci Twitter üstünden kamuoyundan özür diledi ve şirketin “gerekli önlemi aldığını ve böylece böyle bir şeyin tekrar yaşanmayacağını” belirtti.

İşte tepkilere neden olan o paylaşım;

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı